Stupa za Mier

30.03.2022

FRIEDENSSTUPA, RAKÚSKO - výlet 27.6.2020


Sila, ktorá tvorí svet je všade. Sú však miesta, kde ju môžete precítiť akosi inak. A STUPA - budhistický chrám v susednom Rakúsku je presne takýmto miestom.

Stupa sa mi stala zmyslom prepojenia života. Niečím, čo si budem dlho pamätať. Prečo? Môj muž je kresťan, poctivo pracujúci otec, živiteľ rodiny, racionálne žijúci hranice systému a reality. Má v sebe nekonečný zmysel pre humor. Ja som kňažka Bohyne, žijem celé dni s našimi 4 deťmi, pracujem pár hodín, pre zábavu. Som dobrodruh života tancujúci v daždi, počúvam vízie ako hlasy môjho vnútra. On žije svet aký je. Ja snívam svet po akom túžim. Miesto, kde nás to spája je naše SRDCE. Naše deti nám oznámili, že potrebujú od nás rodičov, aby sme boli milovníkmi života. A tak sme si na letný slnovrat sľúbili, že budeme milovníci. Znamená to, že utrpenia už bolo dosť a len zmenou v nás sa môže zmeniť svet tam vonku.

STUPA je pre mňa symbolom tohto sľubu. Veď čo už je väčší paradox ako keď sa kresťan s kňažkou modlia spolu v budhistickom chráme prostredníctvom tantrickej meditácie? To nevymyslíš, to sa proste stane. Mágia života.

Toto miesto som videla pred 2 mesiacmi na fotke a vo vnútri som počula: "Sem potrebujem ísť." Nič som nečítala, nemala som potuchy, prečo moja duša potrebuje ísť práve na toto miesto. Až teraz, pri písaní som našla nejaké teoretické informácie, ktoré mi vysvetľujú, prečo sme navštívili tento chrám ako rodina. Hádam poslúžia aj Vám. Friedenstupa sa mi zapísala hlboko do srdca. A keďže srdce slovami nevysvetlíš, tak už len pridávam pár skúseností a fotiek s pozvaním na krásny výlet. Informácie o Stupe som vybrala z materiálu dostupného na ich facebookovej stránke a z pripravovaného materiálu v angličtine o Stupe.

Deťom sa všetko ohromne páčilo, najmä zvon, hranie na fujare v priestore, ktorý má nádhernú akustiku. Kráčanie dookola v smere hodinových ručičiek im prinieslo veeeeľmi veľa radosti. Poznáte ten pocit, keď sa Vaša radostná energia znásobuje? Tak to je ten zážitok. Keďže Stupa je vsadená do vinice, ochutnali sme aj najlepšiu hroznovú šťavu akú sme kedy pili. Sme veľmi radi, že zariadenie je bezbariérové, je možné dostať sa tam s invalidným vozíčkom, či kočíkom. Je potrebné vnímať, že Stupa je priestor na tichú meditáciu. Či môžem použiť svoje hudobné nástroje a vydymovadlo na vydymenie som sa spýtala pred vstupom dovnútra. Ľudia starajúci sa o Stupu sú jednoducho krásni, pocítite to od prvého pohľadu. Práve preto si treba dať pozor na svoje deti, vysvetliť im, že toto je miesto ticha.

Cestou späť sme sa schladili v nádhernom modrom štrkovisku v okolí stupy, pohrali sa na ihrisku v mestečku Lassee, pozreli si výstavu obrazov v parku a zjedli tamojšiu pizzu.

Domov sme prišli akosi iní. Možno ešte nie celkom ako milovníci života. No určite ako šťastní dobrodruhovia na ceste k Láske, Súcitu a Mieru v sebe. Mierom v nás vytvoríme Mier okolo nás. Láskou v nás vytvoríme Lásku okolo nás. Súcitom v nás vytvoríme Súcit okolo nás. Ďakujem

Zuzanka Mališová


Informácie o Friedenstupa

Základná dobrota v človeku je zážitkom v Stupe. Je to ako keď sa púčik lotosového kvetu ukáže a rozvíja.

Stupa prináša požehnanie - je symbolom Lásky. Friedensstupa je postavená blízko zámku Grafenegg vo Wachau, malebnom údolí Dunaja v dolnom Rakúsku, ktoré je jedným z najkrajších miest Európy. Je to najväčšia Stupa v Európe s priemerom 30 metrov a výškou 32,5 metra, s plochou 700 m². Hlavou projektu je budhistický mních Bop Jon Sunim Tenzin Tharchin, pôvodom kórejčan, žijúci v Rakúsku. Bol iniciátorom vybudovania Stupy v Zalaszanto v Maďarsku, ktorá bola v roku 1993 vysvätená jeho Svätosťou Dalai Lámom. Jeho svätosť 14ty Dalai Láma požehnal aj tomuto zámeru a venoval pre Stupu päť relikvií Budhu.

Stupa je symbolom osvietenia a predstavuje myseľ Budhu. Stupa je zhmotnením osvietenej mysle - je preniknutá nekonečnou múdrosťou a súcitom ku všetkým vnímajúcim Bytostiam. Z tohto dôvodu je monumentom za svetový mier, šťastie a vzájomné porozumenie. Stupa vytvára priestor koncentrácie. Je to impozantná štruktúra, ktorá silno priťahuje, čo môže spojiť ľudí v spoločnej modlitbe za mier a vytvoriť partnerstvo pre rozširenie tejo myšlienky mieru - je protikladom, vyvážením utrpenia vo svete. Vo svätom písme sa hovorí, že Stupa pracuje na mnohých vedomých aj podvedomých urovniach. Stupa priťahuje energiu prírody, koncentruje ju a pozitívne ju prerozdeľuje. Hovorí sa tiež, že má ochrannú funkciu - je naplnená pozitívnou energiou a pacifikuje a transformuje zdroje negatívnej energie vo svojom prostredí, kde je postavená.

Mierová Stupa vznikla vďaka štedrým peňažným darom, materiálu, množstvu odpracovaných hodín práce dobrovoľníkov a prispievateľov. Všetko na tomto projete vzniká vďaka štedrosti podporovateľov. Ak máte záujem fungovanie Stupy podporiť, všetky informácie nájdete tu: https://www.stupa.at/spenden/index.php

Stupa, Wallner-Vetter-Gasse, 3484 Grafenwörth, Austria, www.stupa.at

Rezervácie a sprevádzanie návštev:
KR. Elisabeth Lindmayer
lindmayerelisabeth@yahoo.com 

STUPA Institut | 3033 Altlengbach, Steinhäusl 154 | www.stupa.at | office@stupa.at | +43 664 3401046

Vytvorte si webové stránky zdarma!