Pozývam Vás-spoločná radosť je krajšia!

2.8.2020 Rituál Menarché alebo rituál nových začiatkov, Bratislava, 10-18h, 55 €

"Menarché rituál - rituál prvej menštruácie - je to ako začať písať príbeh o sebe samej, z iného miesta uznania seba samej ako krásnej, šťavnatej, zrelej ženy, ktorá dospela do
tohto miesta aj vďaka zraneniam, ktoré prežila, krivdám, ktoré zvládla a strachom,
ktoré si zvedomila."´                                                
Zuzka Mališová

Rituál je ohraničený priestor v čase definovaný zámerom a prítomnosťou. Keď tam toto nie
je, nie je to už rituál. Môžeme mať vyšperkovaný priestor, sviečky, kadidlo,
pomôcky a nemusí to byť dobrý rituál. Je potreba to cítiť a ctiť.

Rituál Menarché je rituálom uctenia si prvej menštruácie. Je to iniciačná brána prechodu od dievčatka k žene.  Má zmysel rituál absolvovať aj vtedy a najmä vtedy, ak sme
už dospelou ženou s pocitom, že sa necítime ako "ženy správne". Že hľadáme
muža, ktorý nám dá ten pocit správnosti, cítenia sa dobre v ženskom tele, či
cítenia sa ako žena. Čím staršia generácia žien, tým sú príbehy o prvej menštruácií
smutnejšie v zmysle odpojenia sa od tohto daru žien, od svojej rodovej
línie, od svojho tela. Na čo nám vlastne tá menštruácia je? Čo je vôbec jej
darom? Ako stráviť, či skôr prežiť tento čas, každý mesiac? Nuž aj toto sú
otázky, ktoré mnohé ženy trápia a odpoveď nie je vonku. Odpoveď je ukrytá
hlboko vo vnútri každej z nás. Má však veľký a veľmi liečivý zmysel
stretnúť sa v tzv.mesačnej chyži a bez ohľadu na vek oprášiť príbeh
svojej prvej menštruácie. Zdieľanie príbehov je samo o sebe liečením.
Učíme sa v ňom načúvať srdcom, vidieť za hranicu toho, čo je vypovedané,
ctiť to miesto, kde stojí žena pred nami a dať jej tichú účasť, pohľad,
dotyk ruky, úsmev. Zároveň si uvedomujeme silu vlastného príbehu, ktorý je dôležitou
kvapkou v mori. Ctíme svoje hranice a svoju jedinečnú skúsenosť,
ktorú zdieľame v dôvere s inými ženami. Týmto rastieme a sceľujeme
sa zvnútra. Po zdieľaní nasleduje príprava na samotný rituál, kde si zvedomíme,
napíšeme, čo by sme chceli, aby nám povedala naša mamka ako dospievajúcej
dcére, spomenieme si na všetko, čo by sme vtedy ako násťročné, či teraz chceli
a potrebovali počuť od ženy, predstaviteľky nášho rody, od ženy, ktorá nás
nosila pod srdiečkom, od ženy, s ktorou sme dospievali. Nebojte sa ani v prípadoch,
že Vaša maminka už nežije, postaráme sa o to, aby sme podržali priestor pre jej
dušu a jej drahocenný odkaz pre Vás sa mohol zapísať na miesto vo Vašom
srdiečku. Rada zodpoviem na Vaše otázky a teším sa na Vás. V cene seminára
je malý darček, spomienka na toto stretnutie v ženskom kruhu a hlavne
so sebou samou.

 Rituál nových začiatkov

Je veľmi pdoobný rituálu Menarché, rpeto otváram možnosť pre každú ženu, zúčastniť sa toho, čo práve potrebuje. A po slnovrate by už malo byť jasné, čo potrebujeme prepustiť a čo si berieme na svoju novú cestu.

Pokiaľ sme poďakovali za učenia svojho doterajšieho života, častokrát to pred nami otvorí novú cestu. Zvyčajne dostaneme aj ochutnávku toho, či toto je to, čo nám v živote naozaj chutí a potom príde ten moment vedome sa rozhodnúť žiť a byť inak, či robiť niečo inak. Tieto výzvy nám prinieslo obdobie očisty a spomalenia zemegule. Určite Vesmír vie dôvody, pre ktoré nám nadelil výzvy, možnosť úplne sa oddeliť od vonkajšieho sveta, zvnútorniť sa, preskúmať hodnoty vecí a vzťahov, spoľahnúť sa na vlastné zdroje, vlastnosti a kvality, o ktorých sme možno ani netušili, že ich máme. Náš svet sa opäť zrýchľuje. My sme však dostali možnosti iných zážitkov. Darom. Stretávam ľudí, ktorí sú všetci do jedného šťastní za to, čo sme mohli posledné mesiace prežiť. Prichádza však výzva letného slnovratu - svetlo sa láme opäť do tmy. A teraz bude našou úlohou naozaj vedieť AKO SOM SA ROZHODLA ŽIŤ? ČO SI VYBERÁM? KTORÉ KVALITY SI VYBERÁM DO SVOJHO NOVÉHO SVETA?

Nov pred touto akciou je vhodné zodpovedať si, na túto otázku ČO DEFINITÍVNE PÚŠŤAM? Účastníčkam semináru návod na prácu/rituál púšťania bezplatne pošlem mailom po záväznom prihlásení, úhrade platby za Rituál nových začiatkov.

V rituáli máme možnosť zodpovedať si tieto otázky vedome, v podpornom kruhu žien, každá sama za seba a predsa spolu. Precítiť podporu žien svojho rodu a požehnanie cesty, ktorú si vyberám. O tomto všetkom bude rituál nových začiatkov.

Čo so sebou:

-      Pohodlné oblečenie, v ktorom sa cítite krásne a žensky

-      Dobrôtky na spoločný stolík Hojnosti (ovocie, orechy, koláčiky, slanosti)

-      Ľahký obed, bude prestávka 30 minút na obed

-      Biele/bledé šaty (sukňu a top)

-      Venček, čelenka, kvety do vlasov, sponu do vlasov, pierka do vlasov, už hotové, stužky

-      Zápisník a pero

-      Malinký darček pre jednu ženu v priestore

Zuzka Mališová - kňažka Bohyne Živeny a Bohyne Lásky Rhiannon

Od r.2010 sa venujem odblokovaniu stresu podľa 3 v 1 (kineziológia) a technikám Chöd, The
Work, Lifelifting, fragmenty rodinných konštelácií. Od r.2015 sprevádzam prechodovými
rituálmi ženy, mužov a páry a vyrábam vydymovadlá/vykurovadlá so zámerom. Na zakúpenie budú vydymovadlá z mojej dielne, živice, rašelinový uhlík a pierkové ozdoby do vlasov.

Prosím oblečte sa tak, aby ste sa cítili pohodlne a krásne. Budeme spolu zdieľať nielen priestor a seba, ale aj čajík z čerstvých byliniek z mojej záhradky. Prineste prosím so sebou niečo drobné na zakusnutie na spoločný stolík Hojnosti (oriešky, sušené ovocie, jabĺčko, banán, čokoládku, keksíky). Prineste si prosím fľašku s vodou. Ďakujem a teším sa zo srdca na Vás.

Miesto konania je v záhradkárskej osade Pri Bielej studienke, Dúbravka. GPS - N 48º10´30ʺ a 17º1´47ʺ. Je potreba ísť autom 900 m od začiatku Plachého ulice, kde je naľavo vjazd do lesa. Je tam rozostavaný dom. Po lesnej ceste sa ide pešo alebo autom ďalších 900 m. Zhruba v polovici cesty lesom sa cesta rozdeľuje, treba sa držať vľavo. Za transformátorom (biela búdka) je záhradka so žltou bráničkou. To je naša chatička - ste správne! Zdieľanie odvozu je možné po dohode :))) od LÍDL v Dúbravke alebo Spieszova 1, Karlova Ves.

Prihlasovanie NUTNÉ kvôli obmedzenému priestoru, prosím telefonicky 0905 33 79 77, mailom na zuzka.malisova@gmail.com alebo cez kontaktný formulár v kontaktoch.

Platbu 55 Eur prosím sem:

 SK39 8360 5207 0042 0596 1567

SKÚSENOSTI

 Z pohľadu 20r. účastníčky:

Pre mňa bol zaujímavý moment vykročenia. Postrehla som mierne zaváhanie, či chcem vykročiť bez starého a nechať sa prekvapiť Novým. Krátko na to som v Sebe pocítila dôveru ani neviem v čo.. skratka som s dôverou vykročila. Bolo to krásne. Páčila sa mi atmosféra, páči sa mi ako sa o mňa Zuzka s Jankou vždy pri rituálikoch postarajú a inak tomu nebolo ani pri tomto. Dostala som kvietok a kvietok som mohla odovzdať. Požehnala som obom na ich ceste.

Výnimočné, skutočne výnimočné pre mňa bolo počuť príbehy prvej menštruácie a fakty spozorované časom vo Svojej línii. Len málo ľudí v bežnej komunikácii hovorí o Svojich skúsenostiach, pocitoch úprimne, otvorene, s príjmaním príjemného i nepríjemného. Milujem keď ľudia hovoria pravdu a aj preto odceňujem túto skúsenosť, vypočutia si citlivých príbehov. Taktiež som rada, že aj Ja som sa so Svojou skúsenosťou mohla podeliť.


Moja osobná skúsenosť: "Tento rituál mi dal neskútočné požehnanie od žien môjho rodu. Vnímala som tú Lásku, s akou ma obklopili, hladili mi vlasy a tvár a šepkali požehnania do môjich ušiek. Žehnali mojej ceste kráčať cestu Lásky vo vzťahu, vyberať si milovanie sa s mužom a so životom ako krásny spôsob existencie. Každá z nich, ktorá za akýchkoľvek okolností žviota v sebe zabudla na tento moment bytia v sebe, mi žehnala na cestu svojou Láskou a Svetlom, v prajnosti Rodu a hĺbke ženskej spolupatričnosti. Hoci rituál trval niekoľko hodín, mala som pocit, že som tam týždeň. V hĺbke svojho srdca viem, že aj ja som im dala Dar. Dar, že som si dovolila to zažiť, skúsiť a vybrať si to ako cestu. Vnímala som, že oceňujú moju odvahu zahodiť všetky strachy a zábrany a že oni vidiac moje svetlo presvetľujú svoje životy v paralelných realitách. Ďakujem za toto všetko.