Potreby a zámer-prvé stíšenie sa

01.07.2019

Od času Meluzíny po vládu Bohyne Zorničku sa rodil v hĺbke nášho tela Zámer. Zámer a energiu pre jeho napĺňanie, oheň túžby nám pomohla rozdúchať Vesna. (Písali sme o kole roka vo Vitalite 1, 2, 3/2019) To je to, čo vidíme jasnými očami ako javy v Prírode, no oni sa dejú aj na úrovni našich tiel a duší. Bez ohľadu na to, či vedome vieme a tvoríme svoj život, naša duša nám zadáva určité potreby na naplnenie, doslova potrebné pre náš rast, výživu a rozvoj...A robí tak, po období Meluzíny v čase vlády Zorničky. Visionbordy robené v decembri sú z tohto uhla pohľadu skutočný nezmysel proti Matke Prírode aj fungovaniu nášho vnútra. A našou jedinou potrebou je vnímať, vidieť tieto svoje vnútorné potreby. Dalo by sa to povedať aj takto: Sme bunkou srdca a srdcom nielen cítime, ale aj "vidíme pravdu". A zrazu si táto bunka povie, nie, ja tu nie som od toho, aby som cítila, ja chcem myslieť! A v tele začína chaos. Nikto nevie, kto je, kde je a čo je jeho úlohou. Aj takto nejako si môžeme vysvetliť popletenie tejto doby v tom, že veľa ľudí niečo chce a keď to dostane, tak chce hneď niečo iné a stále dokola. A nikde nie je spokojnosť, láska a vďačnosť, len mnohí chcú VIAC!!! A najlepšie HNEĎ!!! Dôvodom je, že sa tú objavilo chcenie, namiesto nacítených, v snoch prejavených túžob a potrieb.
Základom pre uvedomenie si potrieb je vedieť, v čom práve teraz stojím? Teda priznať si pravdu. Čo nám robí komplikáciu sú tzv. zvykové sklony duše. Počas života sa vďaka tomu, čo si nesie naša rodina ako osud, do čoho sme sa narodili a prišli si to riešiť, to nám príde ako bežné. V prvom rade preto, že s tým sme od počatia a jednoducho si zvykneme, v druhom rade preto, že v tej rodine, do ktorej sme sa narodili to zväčša považujú za "normálne". Jednoducho v tejto rodine to chodí takto. A my často zabudneme svoje poslanie, čo sme prišli napĺňať a jednoducho si zvykneme. A čo je horšie zabudneme a prestaneme byť so svojím poslaním v kontakte (Zabudneme, že sme srdce). A pravdepodobne si zvykneme aj preto, že to "normálne" je zvykovým sklonom našej duše. Že to tu na tejto zemi neriešime úplne prvýkrát a sme s tým tak intenzívne zžitý, že to jednoducho vôbec nevidíme. A keďže sa narodíme do rodiny podobných duší, nikto široko ďaleko nemá "potrebu to meniť".
Môže to byť napríklad tolerovanie pomerne vysokej fyzickej alebo emočnej nepohody a nevnímanie, pretože od vyššie spomínanej úlohy cítiť je ľahšie sa odpojiť. Najbežnejším príkladom sú 3 ročné deti s plienkami. Žiaľ, už necítia, že im vlhko vadí. Ak to maminky zaklincujú tým, že mu dajú do rúk mobil, aby mali pokoj, katastrofa je na svete. Odpojené maminky, majú odpojené deti, obe generácie zabudli, že prišli cítiť a žiť svoje túžby. A za túžby sa potom schovávajú chcenia a reklama Vám ponúkne, čo "máte chcieť". Toto je smutná časť ľudského príbehu. Nechcem ukazovať von prstom, bez vlastnej skúsenosti. Naozaj som bezplienkovala a šatkovala dve deti a nie z dôvodu, že je to "in". Cítila som potrebu, túžbu žiť život tak ako ho cítim, po svojom. Veľmi často som v mojej rodine počúvala, že "robí všetko naopak". Ak Vás téma detí zaujíma, nájdete o tom omnoho viac v mojich dvoch knižkách Deti nás učia a liečia a O matkách a deťoch.
Mnohí asi teraz tušíte, že ak sa tento druh tolerovania fyzickej, emočnej alebo mentálnej nepohody naučíme, potom sa nám v dospelosti ťažko určuje, kde teraz emočne, fyzicky a mentálne som, v čom stojím. Je to skutočné uznanie toho, ako to je tu a teraz. Je to akoby ste chceli taxík a neviete, či ste v bode A, B alebo C. A čo je horšie neviete, či chcete do bodu K alebo L, lebo neviete, čo potrebujete a žiaľ, neviete to odlíšiť od toho, čo iba chcete a dožadujete sa toho.
Pre začiatok nutne potrebujeme prepojiť sa s pocitmi vlastného tela. Napríklad takto:
Bolí ma teraz pravé plece. Čo potrebuje teraz moje pravé plece? Ako vyzerá tá bolesť v ňom? Je pichavá alebo je to skôr tlak? Akú farbu má bolesť? Akú má teplotu. A zrazu jasne vidím, že tam položenú ruku nejakého muža. Iba si veľmi ľahko v predstave ujasníme, čo odo mňa potrebuje on a ja ho požiadam, aby mi tú ruku z pleca zložil. A poďakujem mu za upozornenie, že nemám toľko pracovať. Toto vyzerá veľmi jednoducho a naozaj je to jednoduché, no chce to prax. Sprevádzam preto svojich klientov dvomi technikami, ktoré ich učím. To znamená, že ich po sedení dokážu plnohodnotne samostatne používať. Je to Práca od Katie Byron a starotibetská technika Chöd. Pracuje s týmto aj technika šamanského liečenia, ktorým ma sprevádzal Dr. Arnold Polívka. Žije so svojou ženou vo Viedni a pracuje s anglicky a nemecky hovoriacimi klientami.
Teda to môžu byť telesné vnemy a pocity, ktoré nám ukážu rozdiel medzi potrebou a chcením. Viem z vlastnej skúsenosti, že spočiatku ľudia nevidia rozdiel, medzi potrebou a chcením. Druhá fáza je, že ľudia veľmi presne vedia, čo chcú a vôbec nevedia definovať, čo sú ich potreby. No pre začiatok by som rada ukázala rozdiel na príklade.
Chcem auto. Potreba sa však odlišuje od prípadu k prípadu. Môžem potrebovať dobrodružstvo a za tým je to, že život v tomto tele sa mi nezdá vzrušujúci...Predstavte si malé bábätko, ako vzrušene pozerá na svoju ruku, keď ju objaví... Ako by toto nemohlo byť dostatočne dobrodružné? Môžem potrebovať kontakt s rodinou na druhom konci republiky, čo ale znamená, že mi chýba spojenie s koreňmi a to je úplne iná potreba ako auto. Môžem potrebovať samotu, lebo ma ruší množstvo energií v MHD, no v skutočnosti potrebujem vnútornú integritu. Môžem potrebovať bezpečie a kúpim si takmer obrnený transportér a kupujem si s ním vidinu bezpečia. A je vcelku zrejmé, že autom ho nezískam, pretože mi chýba pocit bezpečia vo vnútri. Môžem potrebovať samostatnosť, nezávislosť od manžela, ale v skutočnosti iba potrebujem uznať, že mám seba a svoje telo na napĺňanie svojich potrieb.
Nezľahčujem túto fázu, je to kľúčové, porozumieť sebe samému, precítiť ako to mám a vedieť, že toto nerobím preto, aby som sa predviedla kamoške. Toto ujasnenie sa, môžeme urobiť každý a každá sám za seba. A áno potom sa môžeme procesom odbloku pohrať s tým, či nám niečo bráni v dosahovaní zámeru. Mne sa veľmi osvedčilo zámer stavať, pretože rodinná konštelácia ukazuje pravdu na úrovni duše. Mnohí terapeuti stavajú rodinné konštelácie tak, že klient sa pozerá a zástupcovia mu predvedú množstvo krokov k náprave cca 10 a viac. Ja nechávam človeka stáť samého za seba. Jediné, čo ošetrím je, či nie sú prítomné cudzie energie. Naozaj potrebujem, aby každý, s kým robím bol prítomný naplno sám za seba. A robím s klientom len niekoľko krokov, ktoré precíti sám za seba. Často to pre neho znamená obrovský prínos v tom, že klient potom v realite chápe, čo má urobiť, ako konať. A toto je na nezaplatenie. Zažila som priveľa aj vlastných sklamaní s tým, že som sa po úžasnej konštelácii nevedela v živote pohnúť a stála som paralyzovaná v strachu. Toto je samozrejme moja skúsenosť a Vy môžete mať inú. Ctím ju rovnako ako tu svoju.
Ešte malá slovná hračka na zamyslenie. Po anglicky je pohyb motion a emócia, pocit je emotion. Môžeme to vnímať ako energiu v pohybe, no môžeme sa na to pozrieť aj tak, že emócie sú nám signálom. Urobím nejaký pohyb, objaví sa nejaká emócia, urobím iný pohyb a objaví sa iná emócia. Naše emócie, teda pocity nám môžu byť vodítkom, pretože aj keď sme niekde zaseknutý a vyrábame vlastnú reakciu odporu a vzdoru a nechceme sa pohnúť, v našom vnútri sú emócie, ktoré tomu nasvedčujú. A sú neprehliadnuteľné. Pokiaľ sa práve nerozhodneme radšej necítiť, nevidieť a nepočuť...
A vráťme sa späť, k tomu ako to môže v živote ísť, keď cítime svoje potreby. Keď viem, čo potrebujem a je to v súlade s mojím vnútrom, tancuje sa to zrazu samé. Zrazu sa dejú úžasne veci, náhody, stretnutia a všetko do seba zapadá a Vy sa veziete na jednej úúúúúžasnej vlne. Čo je tam ešte potrebné? Nevzdorovať tomu, že zrazu začnete robiť veci, ktoré ste nechceli. Jednoducho zrazu začnete robiť veci, ktoré potrebujete. Môže to vyzerať veľmi nezodpovedne, no naozaj niekedy urobíte veci, ktoré urobíte a sami neviete, prečo ich urobíte. A život Vám prinesie odpoveď a zvyčajne je láskavý a je to čoskoro.
A mne prišli "zhodou náhod" pod ruku dva oleje, ktoré cítim v tejto téme veľmi intenzívne. Neznamená to, že ja viem, čo by ste mali chcieť a teraz Vám to ponúkam. Píšem vlastnú skúsenosť. A opäť pripomínam, akákoľvek nová voľba sa do systému tela a jeho funkcií zapisuje 21-28 dní. Po toto obdobie môžeme a nemusíme mať pomôcku v podobe rituálu pre seba, cvičenia, talizmanu, či esenciálneho oleja. O olejoch píšem, lebo vnútorne ich vnímam a robia mi dobre. A s Vami zdieľam túto svoju skúsenosť. A to je všetko. Lebo potrebujem a môžem. A tak som vybrala dva zmesové olejčeky: Highest Potential (Najvyšší potenciál) a Motivation (Motivácia).
HIghest Potentiál - Najvyšší potenciál
Vnímam ho ako možnosť otvoriť to najkrajšie a najlepšie v nás, aby sme to napĺňali. Nie veľkými krokmi a úlohami, ale tým úplne každodennými maličkosťami. Ako večer pošúcham jeden po druhom synom chrbátiky do zaspatia, ako sa ráno šuchnem do postele k malým chlapcom a oni sa zobúdzajú a keď sa usmievam, tak cítim, že v momente zobudenia sa môj úsmev znásobí ich rozžiarenými očkami... malé každodenné zázraky. Aj ja poznám tie dni, keď na niekoho zlostne nahučím. No to nie je môj najvyšší potenciál. Nie preto, že by som nemohla prejaviť hnev. Ale preto, že môžem zvoliť formu prejavu a spôsob transformácie tejto energie. A hnev sa môže zmeniť na ochotu. Ochotu vidieť, vnímať a cítiť, čo sa v priestore deje. A AŽ POTOM konať. To je môj osobný najvyšší potenciál. A aký je ten Váš?
Zloženie Highest Potential: modrý cypriš, ylang-ylang, jasmín, cédrové drevo, muškát, levanduľa, čierny smrek, kadidlo, santal, jedľa, vetiver, škorica, davana, ruža, gáfrová limetka, harmanček pravý, grapefruit, vratič, tangerinka, mäta klasnatá, citron, ocotea,
Používanie: difúzovanie 3x denne po dobu 30 minút. Zriedený v pomere 1:15 je možné použiť lokálne na kožu (1 kvapka Highest potential a 15 kvapiek oleja V-6 alebo rastlinného oleja napr. mandľového)
Motivation - Motivácia
Toto meno olejčeka ma najskôr trošku vydesilo, pripomína štúdium personalistiky a organizačných zmien na UK 😊 čo v skratke bolo o tom, ako máme motivovať iných. Jediní, koho môžeme motivovať sme my sami. My jediní sa vlastným rozhodnutím môžeme meniť a zmeniť. Motivácia znamená mať motív, dôvod pre to, ČO A AKO chcem konať. Ako budem napĺňať svoj Zámer? S kým? Kde? Kedy? Budem robiť akcie, aby mi prišli na aktivitu ľudia, alebo si poviem svoju cenu a viem, že tí, ktorí si ma načítajú, podvedome presne vedia po čo si ku mne idú. Pre mňa osobne to znamená aj toto: Mám v 46 roku svojho života ešte nejaké motívy sa meniť? A tá odpoveď je ako ten olej: Óóó, anóó. A jedno veľké ĎAKUJEM, že môžem. Olejček údajne pomáha zmierňovať váhavosť a podporuje pocit činorodosti.
Zloženie Motivation: harmanček rímsky, smrek, ylang-ylang, levanduľa
Používanie: difúzovať 3x denne po dobu 30 minút. Zriedený v pomere 1:15 je možné použiť lokálne na kožu (1 kvapka Highest potential a 15 kvapiek oleja V-6 alebo rastlinného oleja napr. mandľového)
Čo dodať? Ctime svoje potreby a napĺňajme ich s láskou k sebe samým. A nechajme sa na tejto ceste viesť srdcom. Dávajme to najlepšie zo seba, čo vieme a dokážeme. Ďakujem a teším sa, že sme na tejto voňavej ceste spolu.