Element Zem - Bohyňa Mokoša

19.01.2020

Mokoš je Bohyňa Zeme. Prichádza v čase jesennej rovnodennosti. Jej sviatok sa volá aj Mabon. Vládne do Dušičiek. Je to čas ubúdania svetla (21.septembra - 2.novembra). Je Bohyňou uzemnenia, stability a je patrónkou liečenia tela. Patrí k nej neskoré ovocie - jablká, hrozno, orechy a liečivé byliny. Zvieratami sú zvieratá žijúce v zemi - líšky, zajace, jazvece. Jej farba je farbou rozoraných polí- hnedá. Je s ňou spojená vďačnosť za prežitie. Jej smer je západ.

Ó veľká Mokoša, ja spievam v Tvojom mene,
Ó veľká Mokoša, Ty podobáš sa žene,
Vodou nás napojíš, chlebom nás nasýtiš,
Ó matka Zem, za dary ďakujeme.

Úvodné slová piesne Mokoš, napísala Danica Kováčová a Kristína Dubajová, nájdete ich na CD KOLO ROKA, viac info www.koloroka.sk

Sviatkami zeme sú v súčasnosti hody, je to oslava úrody a v neposlednom rade poďakovanie za dary, ktorých sa nám dostalo. Krásnym aktom môže byť rituál zmiešania zeme z rôznych kútov Slovenska, či sveta. No aj sadenie stromkov je rovnako významným spôsobom ako vzdať úctu Matke Zemi. Zem prináša silnú transformačnú energiu. Spájame sa s ňou v procese uzemnenia, čo je skutočne pojem veľmi podobný tomu, ktorý sa používa v elektrikárčine. Spojíme sa cez srdce,2.čakru so zemou a doslova zvedieme prebytočné "napätie" dolu, do Zeme. Tento proces je obsahom mnohých vizualizačných cvičení. No treba povedať aj to, že to treba precítiť v tele, nielen si predstaviť v hlave, pretože kvalita zážitku vizualizácie a telesného prežitku je samozrejme iná. Je ľahké to napísať ako návod v pár riadkoch, no pre niektorých ľudí je to nesmierne ťažké urobiť. Preto je dobré v prírode jednoducho byť - mnohí poznáme zážitky z prechádzky po lese, opretie sa o strom, či veľký kameň - megalit. Tie najbližšie, 6000 rokov staré, nájdeme na Slovensku v Holíči.
Minulý rok o tomto čase sme písali o dvoch olejčekoch Zeme - Vetiver a zmesovom olejčeku Grounding. Oba veľmi dobre poslúžia pre spojenie sa sebou a so zemou. No je aj množstvo iných olejčekov s podobným, uzemňujúcim účinkom. Dnes som vybrala dva - Bergamot a Patchouli.
Korenistá vôňa Bergamotu nás spája priamo so srdcom, navodzuje pocit uvoľnenia. Táto vôňa pôsobí aj mierne antidepresívne, tým, že prebytočné napätie v hlave sťahuje prirodzene dolu do zeme. Literatúra uvádza, že pomáha aj pri nespavosti a úzkostiach a pomáha zlepšiť náladu. Nie je vhodné ho používať na kožu už 36 hodín pred opaľovaním. Z tohto dôvodu ho nepoužívame ani ako prísadu do doma robených mastí. Môžeme ho použiť ako prísadu do uvoľňujúceho kúpeľa, či difúzovať. Výrobca udáva trikrát denne po dobu 1 hodiny.
Patchouli - je vôňa obľúbená nielen u žien, ale aj u mužov. Pôsobí veľmi upokojujúco, zmierňuje príznaky napätia. Udáva sa, že pôsobí dobre na kožu, pomáha predchádzať vráskam a popraskanej koži a zmierňuje svrbenie. Je to jedna z vôní, ktoré je fajn natrieť aj na oblasť tretej čakry a bruška, pretože priaznivo vplýva na trávenie a potlačuje nevoľnosť. Výrobca udáva, že riedenie nie je potrebné. Je možné tento jednodruhový olejček opäť pridať do kúpeľa, či difúzovať trikrát denne po dobu 1 hodiny.

Prajem Vám príjemné spojenie so sebou, s precítením si sily Matky Zeme vonku, v prírode. Moje najkrajšie zážitky so zemou patria k precíteniu jej vône, prechádzke naboso po machu v tichom lese, kde počujete len tlkot vlastného srdca, vtáčky a šum vetra v korunách stromov. Prajem Vám nech si naplno vychutnáte toto spojenie. A prosím poďakujte za to všetko, čo od Matky Zeme dostávame. Vďačnosť je najkratšie spojenie sa svojím srdcom a srdcom Matky Zeme.

Zuzana Mališová, www.radost.sk