Element Voda - Bohyňa Belá

21.06.2019

Dona, Belá, Tisa, či Morava sú ženské názvy riek a stelesňujú Bohyňou vody. Prichádza 21.júna, čo je čas letného slnovratu (Summer Solstice alebo Litha). To znamená, že je najdlhší deň a najkratšia noc. Vládne pocitom, jej prejavom je dážď, rosa, ale sú to aj slzy. Slzy, keď im dovolíme plynúť, dávajú obrovskú úľavu a liečia. Dona vládne vodným zvieratám. Jej farby sú svetlomodrá, belasá, tyrkysová. Smer je juh.

Vodu vnímam ako to najdôležitejšie, čo máme. Bez nej nedokážeme prežiť a v súčasnosti je otázka prežitia hlasnou pripomienkou toho, čo sme ako ľudstvo urobili Matke Prírode. Príroda to zvládne, či to my ako ľudstvo prežijeme je aktuálnou otázkou týchto dní. Možno sa sami seba pýtate, čo môžem spraviť pre to, aby sme mali dostatok čistej vody? Odpovedí je viac, no každý potrebuje nájsť svoj vlastný príspevok pre to, čo môže spraviť. Takto som to urobila aj ja a odpovede mi prišli a začala som ich napĺňať. Možno úplne primitívne, no funguje to. Na záhradke sme si vykosili len cestičky ku políčku a ku kompostovisku, v časti stromov je vysoká tráva a rastú tam nezábudky, lesné jahôdky, pľúcnik, zbehovec plazivý a na okrajoch lipkavec marinkový a zádušník. Túto bylinkáreň si nechávame ako pastvu pre oči a hmyz a samozrejme napomáha udržiavať prirodzenú vlhkosť. Tam kde sú vysoké stromy breza a jedľa douglaska je tráva prirodzene nízka, je tam tieň a tam si našli miesto deti. Keď sme záhradku kúpili stačilo nezasahovať, všímať si, čo kde rastie a rešpektovať pravidlá tohto mikro ekosystému. Tým pádom nepotrebujeme nič polievať, lebo sa to stará o seba samé. Naši susedia dokola kosia trávniky a dokola ich polievajú, pretože prirodzená vlhkosť v nízkej tráve nemá šancu. Toľko ku kolobehu vody... Asi nemusím dodávať, že som vďačná za tieto dni, kedy dostatočne prší, pretože to vnímam doslova ako záchranu života, lesa a tým aj nás ľudí.

Vodička, voda je naše prvé stretnutie v maminkinom brušku, matkina plodová voda nás ochraňuje a vyživuje celé tehotenstvo. Hojdáme sa na vlnách pohybu našej mamičky v bezpečí jej bruška. Je to však aj krv, či pot a naša lymfa, ktorým vládne voda. Preto môžeme vnímať príliv a odliv cez naše vlastné telo. Sme z veľkej časti vodou. Dostávajú sa nám cez ňu informácie, je naším zdrojom poznania. A ak máme vo svojom živote ľudí spätých s prírodnými živlami je možné, že nám bude dopriate posledného omytia, aktu rozlúčenia sa s mŕtvym telom, uvoľnenie duše na prechod na druhý breh. Sviatok vody, letný slnovrat bol spojený s čistením lesných studničiek, kúpaním sa v potôčikoch a milovaním sa na poliach, aby bola zabezpečená hojná úroda.
Naladiť sa na vône vody znamenalo spýtať sa samej sebe o čom je vlastne živel vody pre mňa? Voda je o prejave emócií, o prejavovaní sa ako takom, o bolesti a jej pustení cez slzy, uvoľnenie, plynutie a prispôsobivosť. No zároveň si na hľadanie vôni vody stačí uvedomiť, pri ktorej vôni cítime okamžitý pocit smädu? Ktorá vôňa okamžite uvoľní emócie? Ktorá vôňa rozpúšťa myšlienkové bloky? Ktorá vôňa rozpúšťa bloky emočné? A akým spôsobom to robí? Zároveň som sa snažila vybrať vône, s ktorými sme ešte nerobili. A tak som vybrala jednodruhový olej Eucalyptus Globulus a zmesový olejček R.C.

Aby sme prešli krajinou eukalyptov, máme v ponuke rôzne druhy eukalyptov, ktoré tu spomeniem. Každý je iný a pôsobí ináč. Eucalyptus Blue (Eukalyptus modrý) mi priniesol silný pocit smädu, neústupná aróma akoby rušila ťažobu v hlave, akoby rozpúšťa väzby chcenia v mozgu, úplne čistí myšlienkové vzorce spojené s naliehavosťou a pomáha rozpustiť staré väzby, silno čistí. Literatúra udáva, že ako jediný z eukalyptov nevyvoláva alergickú reakciu na eukalyptol. Eucalyptus Radiata (Eukalyptus žiarivý) je o poznanie jemnejší, výrazne čistí zrak a odplavuje nánosy toho, čo nechceme vidieť. Cez oči ide do duše, vymýva nánosy nečistoty, toho, čo tam nemá byť. Udáva sa, že v spojení s bergamotom pôsobí na vírus Herpes Simplex. Eucalyptus Globulus (Eukalyptus guľatoplodý) je ešte jemnejší, prečistí mozog, oči aj dýchanie, ide do piatej čakry a je vyvierajúcim prameňom nášho sebavyjadrenia. Zrazu je jasné nielen "čo", ale aj "ako". Dosť často používam tento eukalyptus na záver v masáži raindrop na celý chrbát, doslova na záverečné prepláchnutie, akoby uvoľňoval, odplavoval to, čo má odísť. Literatúra udáva, že priaznivo pôsobí na revmatizmus a artritídu a ukľudňuje boľavé svaly. Všetky eukalypty pôsobia priaznivo pri infekcii dýchacích ciest, zápaloch dutín. Je možné ich difúzovať 30 minút trikrát denne.
Zmesový olejček R.C. obsahuje eukalyptus guľatoplodý, žiariví a citrónový, myrtu, borovicu, smrek, majoránku, levanduľu, cypriš a mätu. Táto zmes je veľmi dobrým pomocníkom pri nachladnutiach, zápaloch dutín, kašľa a dýchacích problémov. Pomáha pri odhlieňovaní a udáva sa, že zmierňuje príznaky alergií. Čo je potrebné dodať, niektoré zdroje udávajú, že eukalypty všeobecne sú nevhodné na použitie pri astme a alergii na eukalyptol!

Prajem Vám krásne letné dni, veľa dobrých nápadov, ako pomôcť vode plniť jej funkcie v tomto svete aj v našich telách. Voda je energiou nášho esenciálneho tela, to znamená, že má priame spojenie s naším poslaním tu na Zemi. Aj preto je nekonečne dôležitá. Bez nej by sme zabudli, kto sme a čo sme prišli žiť v tejto realite. Voda zabezpečuje spojenie s našou dušou... Ďakujem Vám a veľa čistej vody nám prajem!