Element Oheň - Bohyňa Vesna

27.04.2019

Živel Ohňa je spojený s Bohyňou Vesnou. Jej príchod oslavujeme ako jarnú rovnodennosť a trvá do sviatku lásky (od 21.marca do 1.mája) Počas vlády elementu ohňa svetlo stále pribúda. Prejavom Bohyne Vesny je divoko rastúca tráva, jarné kvety, žiariace slnko, prebúdzajúca sa príroda. Jej farby sú zelená a žltá. Zvieraťom je zajac, z vtákov je to kukučka a stromom je breza, ktorá rozkvitá ako prvá. Smer, ktorý prináleží Vesne je východ.

Vesna je Bohyňou jari, života a mladosti, zaháňa Morenu (zimu) a prináša teplo, radosť a zeleň na polia i do lesov. Je to mladá a krásna Bohyňa, plná žiary, radosti, spevu a sily ohňa. Najvýznamnejším sviatkom bolo vynášanie Moreny a jej spálenie v ohni alebo zapálenie a pustenie po rieke. Prináša to veľkú transformačnú silu ohňa, aby spálil choroby, všetko staré a nepotrebné a aby v nás zostalo miesto pre to nové, čo sa v nás počas dlhých zimných mesiacov narodilo. Jarné svätenie sa slávilo obradným jarným kúpaním v rieke. To bolo postupne nahrádzané zvykom oblievania vodou. Kúpania sa nezúčastňovali iba dievčatá, ale aj mládenci a muži. Na začiatku jari bolo taktiež máčané a oblievané aj poľnohospodárske náradie.
Pre sviatky Vesny je príznačná radosť a veselie, ktoré symbolizovali akoby prebudenie zo zimnej strnulosti. Keďže sa Vesne páčia veci trblietavé a pestré, tak sa ako obeta pre ňu zdobia stromy a studničky farebnými stužkami či zrkadielkami. Rovnako ako všetkým bohom, aj Vesne sa obetoval chlieb, vajcia, syr, mäso a maslo. Ak si chcete uctiť Vesnu, zapáľte si vo svojom domove sviečku a položte ju v smere východu.
Čakala som, že vône, ktoré vyberiem budú ohnivé a rozpútavajúce silu, svetlo, ochotu vykročiť, tvoriť. Veľmi ma prekvapilo, že som vyťahovala vône hlboko čistiace vnútorný priestor tela. Až neskôr som pochopila, že to bolo "správne". Uvedomila som si tak cez vlastné telo a jeho vnemy silnú čistiacu a transformačnú silu ohňa. Aj silu semiačka, z ktorého mávnutím prútika Vesna vyčarí mladú, krehkú, no životaschopnú rastlinku. Minulý rok sme v tomto čase písali o dvoch olejčekoch Fennel (Fenykel) a Light the Fire (Zapáľ oheň). Tieto dva oleje samozrejme patria k elementu ohňa, článok o nich nájdete na mojom webe www.radost.sk . Bohyňa Vesna je obdobím zapálenia sily svojho vnútorného zámeru, naštartovanie nového, vyčistenie a pretransformovanie energií v tele zapálením a ponorením sa do energie ohňa.
Pre dnešné putovanie krajinou Bohyne Vesny som vybrala dva olejčeky - jednodruhový olej Carrot Seed (Mrkvové semiačka) a zmesový olejček Valor (Odvaha).
Jednodruhový esenciálny olej Carrot Seed (Mrkvové semiačko) prináša výbuch sily. Nesie v sebe silu semiačka, má v sebe silu celej rastlinky, ktorá vyklíči. Prináša v sebe silu prebudiť sa na nové výzvy. Pôsobí na koreňovú a sexuálnu čakru, ukotvuje v priestore. Samotný olejček vonia mierne trpko a horko. Literatúra uvádza, že pôsobí na pečeň, obmedzuje zadržiavanie vody a používa sa pri kožných ochoreniach akými sú ekzémy, mastná pleť, lupienka a vrásky. Ja ho kvôli horkej vôni nedifúzujem, no pridávam ho do skvelej nechtíkovej masti, ktorú si počas letného slnovratu varím. Používam túto masť v lete ako jediný prostriedok na opaľovanie, samozrejme sa priamemu slnku v čase od 11-15h vyhýbam. Odmenou mi je krásna zlatohnedá pokožka bez vrások.
Zmesový olej Valor (Odvaha) nám dáva odvahu do kroku, do akcie, do procesu bytia a uvoľňuje kŕče strachu, kdekoľvek sa nachádzajúce na tele a špeciálne pôsobí na tretiu čakru. Tretia čakra, solar plexus nám pri správnej funkcii dáva silu konať a postaviť sa za seba. Aké skvelé vlastnosti potrebné na zapálenie sily pre svoj zámer! Valor má drevitú, uzemňujúcu a povzbudzujúcu vôňu. Je to zmes olejov kadidlo, harmanček modrý, čierny smrek, gáfrové drevo, muškát. Hodí sa ako osobný parfém. Nie je nutné ho riediť, okrem ľudí so sklonom k alergickým reakciám. Je možné ho difúzovať 3x denne jednu hodinu. Určite sa difúzovanie hodí urobiť v miestnosti pred náročným rokovaním, no rovnako dobre nám tento olejček poslúži, ak si pridáme pár kvapiek do vane. A ponoríme sa do jeho uzemňujúcej vône. Tento olejček je súčasťou Raindrop-u (Technika dažďovej kvapky). Je to špeciálna technika detoxikačnej masáže, ktorú oživil Dr. Gary Young. Olejček Valor je teda aj súčasťou špeciálnej sady olejov určenej na túto techniku.
Niekedy v živote stojíme a čakáme, že nám tú odvahu prinesie niekto zvonku, kto nás povzbudí. No skutočným darom, čarom, zázrakom aj princípom života samotného, je vedieť prebudiť tú silu ohňa v sebe, vo svojom vnútri. Nech sa nám to darí!
Zuzana Mališová