Bytosti dymu

26.01.2022

 V roku 2020 som videla fotografie dymu od Richarda Fujiho. Túžila som vidieť dym vydymovadiel, ktoré sme vytvorili počas prvého roku korony. Cítila som, že vydymovadlá budú mať silný odkaz, pretože viem ako sme ich tvorili.  Zuzana, autorka projektu

 Nevedeli sme do čoho s fotením ideme. A zrazu sme vnímali a dostali niečo úžasné a krásne. Veľké obohatenie, DAR. Spojenie svetov. Nádherné.

Bytosti dymu poznám dlho. Videla som ich pri posteli, keď som bola chorá. Vtedy som ich nevnímala ako pomoc, no ako halucinácie. Želala som si, aby zmizli a bála som sa ich. Moja cesta s nimi, k nim, od nich... trvá 15 rokov. Teraz cítim rešpekt a vďačnosť za týchto sprievodcov. Priviedli ma späť k sebe. A učia ma vnímať vlastnú hĺbku a ustáť si seba aj vo veciach, ktoré iní považujú za nenormálne, šibnuté, naopak, nevhodné a podobne.

Fotenie ma vrátilo ma k srdcu a k plynutiu. Srdcom som povedala áno foteniu, vybrala fotografa. K tomu prichádzajú básne a hudba, duša cez ne prehovára, odovzdáva odkaz svetu. Rozum sa vie naladiť na možnosti ako to komunikovať, zdieľať v súčasnom svete. Telo "vie", cíti, vníma a vyberá si ľudí pre spoluprácu.Toto všetko a 6 rokov práce sa vďaka foteniu dymu môže zúročiť. V jednom obraze, fotke, básni, melódii. Na druhej strane mi fotenie dalo malosť. Sme súčasťou čohosi omnoho väčšieho pred čím sa skláňam. Stvorenie. A keď to veľké chce cez nás prehovárať, môžeme počúvať, vidieť a vnímať. Fotenie mi vzalo ilúziu utrpenia. Fotograf pozeral na mne "známe tváre" s nadšením. A mne došlo, že aj "uhol pohľadu" je vecou voľby. A to je šťastie! Nemôžem zmeniť, čo sa mi stalo. Mám však voľbu, ako k tomu, čo sa mi stalo pristúpim.

Odkaz čitateľom

Fotky prišli ako odkaz živlu vzduchu. Nám všetkým. Korona obdobie nám ukazuje vzácnosť vzduchu a hlbokého nádychu, potrebu slobody dýchania a života, potrebu úcty a rešpektu k všetkým formám existencie. Vnímam silu myšlienok a čo nimi vkladáme do priestoru svojho tela a všetkého okolo seba. Média a ich sledovanosť sú príkladom sily šírenia sa myšlienok. Ja dnes píšem o pozvaní na spoluprácu svetov - toho ľudského a toho neviditeľného. Živel vzduchu nám dáva ticho, šumenie, inšpiráciu, vízie, nehmotný svet. Každý sa môžeme spýtať sám seba ako to máme v sebe? Ako načúvame vnútornému hlasu? Či motívom našej túžby je iba vymyslieť niečo, čo prinesie peniaze a to, čo si za ne kúpime? Či realizácia niečoho bude zlepšením kvality života na Zemi, vedúca k homeostáze alebo porušením zákonov prírody.

Výstupy projektu Bytosti dymu

Mám tam v sebe odpoveď- uvidíme. Je to proces krok za krokom. Keď niečo nepochopím v nejakej fáze, dejú sa veci, kedy sa k tomu vraciam a stále nemám pokoja v sebe. A keď niečo dosadne, pochopím, prejavím v realite, zasa môžem ísť ďalej. V marci 2021 sme nafotili fotky a zažili ich spoločné úpravy - tvorenie prelínaných, zrkadlových, kvadrantových, fraktálových obrazov. Zatiaľ mám ako "výstup" 9 prenádherných fotobrazov a básne k nim, ktoré inšpirovali iní ľudia. No aj keby už nič nebolo a nikto to nevidel, tak to všetko doteraz bolo úžasné. A na strane druhej aj veľmi náročné. Každý z nás musel zreflektovať vlastnú pravdivosť. A to do morku kostí.

Tomáš - Eileen Yaman - fotograf a hudobník, postprodukcia prvých fotoobrazov

Je niečo, čo chceš, aby ľudia o Tebe vedeli?

Som milovník života.

Čo to znamená podľa Teba?

Že si vždy pripravený milovať každý moment svojho života. Je to pripravenosť.

Keď Ti život prinesie nepríjemné situácie, ako si vtedy milovník?

Stále sa vraciam k tomu istému, je to skúška. Som v strede.

Prečo si prijal pozvanie na fotenie dymu?

Kvôli tomu, že som mohol ísť hlbšie k pochopeniu vecí, ktoré nie často vidíme. Sú okolo nás, no sú zahalené rúškom tajomstva.

Čo Ti dalo fotenie?

Že sme zažili veľkú radosť, precítili sme aj ducha dymu, odrážal naše nastavenie v priestore.

Čo Ti to fotenie vzalo, čoho si sa vďaka tomu vzdal?

Zobralo mi to intimitu. Prišlo mi, že tie bytosti sú stále prítomné, vnímajú naše Bytie. A že oni nás vyzývajú k spolupráci. Otvorenosť je stále vyzývaná tými Bytosťami, byť v tom plynutí neustále, bez ohľadu na to, čo sa deje.

Jakub Mališ - 16 rokov, postprodukcia (úpravy textov, word a novšie fotoobrazy), študent

Prečo sa zúčastňuješ projektu bytosti dymu?

Lebo ma baví práca s počítačom. Fascinovali ma fotky pri prvom fotení. Niečo, čo je súčasťou nášho sveta, hoci to nevidíme, sa dotklo tej našej reality dosť preukázateľne. Sú to proste zaujímavé bytosti a obrazy.

Čo Ti dáva práca na projekte?

Pri robení fotiek cítim taký závan tajomstva a záhady, a keď uzriem, čo sme vytvorili, žasnem.

Sonya Opila - prebásnenie do angličtiny, rodáčka zo Slovenska, žijúca v USA

Prečo si prijala pozvanie k prekladu básní?

Mám rada Zuzku. Ja ju poznam len cez Facebook a bola prvá, ktorá ma pozvala do svojej skupiny Chatička v Dúbravke je taká prirodzená a akoby podstatná. Takych ľudí človek nestretne často. A tak keď ma poprosila či by som jej nepreložila básne, bola to výzva... dokážem to? Nie som básnik:) ale skúsim:)

Ako hľadáš výrazy v angličtine na slovenské slova?

Našťastie pochádzam z rodiny, kde rodičia boli profesori jazykov a žurnalisti, tak slovná zásoba bola vždy dôležitá. Čítala som ako drak vždy, v obidvoch jazykoch, tak slová vždy nájdem.

Vnímaš báseň v obidvoch jazykoch?

Áno. Slová znejú ináč, ale zmysel je rovnaký kdekoľvek na zemi, ľudia sú rovnakí všade, sme urobení z rovnakého cesta, iné slova, iný jazyk, zmýšľame, cítime rovnako, báseň je z duše a každý pochopí slová iných národností, keď počúva.

Ako ladí fotka s textom?

Fotky sú krásne, jemné a vyvolávajú pokoj. Osobne pre mňa, text je prvoradý. Myslím, že slová v každom z nás vytvoria iný obraz. Na základe kde sme vyrástli, čo sme prečítali, čím sme prešli. Text bez fotky, obrázku v každom z nás vyvolá inú predstavu v hlave, povzbudzuje predstavivosť.

V ktorom jazyku dáva text význam Tebe?

Vo všetkých. Slovenčina je ako horský prameň, skáče a niekedy je veľmi prudký. Angličtina je kľudnejšia ako jazierko... Ak sú slova múdre a lahodné, nezáleží, v akom jazyku je báseň napísaná.

......

Záverom by som rada dodala, že každý sme videli svoju časť reality, duše, vnímania. Prvýkrát sme fotili vo dvojici - ja a Tomáš. A videli sme veci spoločne, podobné. Na druhú časť fotenia vydymovadiel sme pribrali deti. A opäť to bolo obohacujúce. Prostredie, kde sa vydymovadlá miešali bolo bezpečným a úctivým priestorom pre nás všetkých. Dnes zverejňujeme pôvodné foto, z vydymovadla Kotva, Vďačnosť Srdca, Túžba Srdca, Bardó a Morena. Svet dymu očami dieťaťa z vydymovadla Môžem veľa napovie o tom ako vnímame svet my dospelí a aké vnímanie majú deti. Prišlo mi úžasné, že v tom istom sme videli úplne odlišné svety. A to je možno aj návod od Bytostí dymu na poňatie toľko skloňovaného pojmu Nová Zem. Čomu venujeme pozornosť v sebe? V akej vibrácii sme najčastejšie? Kde je naše bezpečie a láska vo vnútri?

Zuzana Mališová, www.radost.sk  zverejňovať len so súhlasom autorky a uvedením celého zdroja. Tento článok bol zverejnený v časopise VITALITA 12/2021 a nájdete ho aj v členskej sekcii na www.evitalita.sk 

Fotogaléria

Vytvorte si webové stránky zdarma!