Bohyňa Stredu - Živena

11.07.2020

BOHYŇA STREDU ŽIVENA

Je Bohyňa našej krajiny, ktorá má zlatú žiaru ako klasy zrelého obilia a jej telo tvorí naša krásna krajina, pohoria, rieky a lesy. Je to vládkyňa ženského princípu v duši žien aj mužov. Je paňou ľudí tejto zeme a ochrankyňou národa. Jej farba je dúhová. Česká Bohyňa stredu je Libuše.

Bohyňa stredu je spojením všetkých Bohýň. Je aspektom všetkého, je to skrytý hologram. Preto som si vybrala predstaviteľku vône každého zo smerových aspektov, zo živlov (vzduch, oheň, voda, zem) aj archetypov (panna, milenka, matka, starena). A na záver som vybrala jednu vôňu, vônu Bohyne, vôňu krajiny, vôňu Slovenska. Určite je so stredovou Bohyňou spätá vôňa ako myrha, kadidlo, posvätné kadidlo, či vône ako Sacred Mountain (Posvätná hora). Vône spájajúce s hlbokým uvedomením, ale aj uctievaním. No popravde, nič z toho nie je rýdzo naše slovenské, niečo, čo by nás spájalo so srdcom, harmonizovalo, pripomínalo volanie našej duše a dôvod, prečo sme sa narodili práve v tejto krajine, v tomto čase a vybrali si tých ľudí, ktorí nás sprevádzajú. A je tu ešte jeden dôležitý aspekt, ako čo vlastne vnímame Bohyňu? Či sa jedná o nejaké uctievanie sošky, modly, obrazu? Nepíšem to náhodne, táto otázka mi bola položená so všetkou vážnosťou od zrelej ženy. Bohyňu Živenu vnímam ako život sám, to všetko, čo nás vyživuje, utvára túto prekrásnu krajinu, dáva charakter ľuďom, či národu, jeho úprimnosť, dobrosrdečnosť, pohostinnosť. To ako sa učíme práve my Slováci, v srdci Európy otvárať naše srdcia, dôverovať, spolupracovať, vytvárať svoje životy nie prežívaním, ale naplnením Bytím. V tom všetkom vidím Bohyňu. Princíp. Jednotu. Lásku. Pokoj. Hory. Lesy. Doliny. Potoky a rieky. Všetko. Vesmír. V nej vidím a ctím ducha tejto Zeme. Niečo, čo môže rásť našou schopnosťou vytvárania si posvätného priestoru v nás. Keď sme stíšení, uzemnení, prepojení, naladení. Tým všetkým a úctou dávame silu sebe a posilňujeme ten priestor súnaležitosti v našom vnútri. Toto je Bohyňa Živena. Ale aj navrátené tance, spev, staronové tradície, smiech žien, krása slovenských dievčeniec, jas v oku, humor, iskra, srdce na dlani. Aj toto je Bohyňa Živena.

Meluzína - Bohyňa Vzduchu prináša pokoj, ticho medzi nádychom a výdychom a uvedomenie. Taká je aj silná vôňa Wintergreen (Libavka). Rozjasňuje videné, otvára priestor, priam sa nám pred oči natíska tichá, jasná, priezračná snehom zasnežená krajina.

Zornička - Bohyňa Panna prináša vôňu Inspiration (Inšpirácia). Je to jasný záblesk, zámer , ktorý vyvstane z prázdna a ticha. Je to to nové v nás, čo sa práve narodilo ako myšlienka, či skôr túžba srdca. Vôňa nás prepojí s múdrosťou tela a otvára srdce tomu ešte neuchopenému v nás, aby sa to mohlo zhmotniť.

Vesna - Bohyňa Ohňa prináša energiu potrebnú na realizáciu nového zámeru. Vôňa Relieve it (Uvoľni to) nám pomáha prejsť ohnivou energiou s uvoľnením, bez hnevu, strachu... Otvára oči aj nos, rozjasňuje vnímanie a prináša očistu vnútorného priestoru.

Lada - Bohyňa Milenka vášnivá energia tvorenia a milovania priplávala s vôňou Sensation (Vzrušenie). Vzrušenie nemusí byť len sexuálne, je to číra radooooosť z Bytia. Z bytia tu na zemi, v tomto tele. Táto vôňa oslobodzuje a púšťa zábrany. Prináša slobodu, rozbúchanie srdca v tónoch Lásky, keď jednoducho sme na krídlach života a dôverujeme.

Belá - Bohyňa Voda - prináša púšťanie emócií, plynutie s tokom života. Zmes esenciálnych olejov Trauma Life (Životná trauma) poskytuje úľavu, prepustenie, odplavenie nánosov negatívnych emócií, fyzicky čistí tretiu čakru, čo je miesto parazitovania cudzích energií. Ako sa vo vode zvíri vír, tak olej zvíri emócie a odplaví ich ako vodička preč. Ostáva pocit čistoty.

Roda - Bohyňa Matka vytvára pocit bezpečia, voňavej teplej náruče a pokoja a mieru. Vôňa Ocotea prináša túto mäkkosť, zázemie a esenciálny olej Elemi prináša aspekt čistenia lona, ktoré nám umožňuje prežívať to, že náruč matky je vždy pripravená a naše lono plní funkciu čistenia energií neustále...Vďaka za múdrosť ženského tela.

Mokoša - Bohyňa Zem - prináša aspekt hmoty, v ktorej žijeme a zároveň krásy našej krajiny. Vetiver, rastlinka s bohatým koreňovým systémom nám poskytuje nekonečné uzemnenie. Jej horká, zemitá vôňa prepája s naším srdiečkom, cez pocity vďačnosti a nekonečnej oddanosti a lásky.

Morena - Bohyňa Starena - múdra vedma nám dáva do daru smrť ako premenu, ale aj púšťanie a odpúšťanie. Zmes esenciálnych olejov Transformation (Transformácia) zosníme, čo si nesieme na svojich ramenách. Otvára nám však aj pohľad do hĺbky svojho vnútra, kde sa za oponou odohráva život našej duše. Prináša nám skutočnosť, úprimnosť a pravdivosť, ktorá ide do špiku našich kostí. Bez ohľadu na to, či sme alebo nie sme pripravení.

ŽIVENA - Bohyňa stredu ku mne priplávala s vôňou Pine (Borovica). Tento nádherný strom prináša nezameniteľnú vôňu krásy našej krajiny. Vôňa prináša emočnú harmonizáciu a premenu, ide rovno do srdiečka, uvoľňuje z neho zranenia a my môžeme slobodne kráčať s preliečeným srdcom. Nuž možno sme si túto krajinu vybrali práve preto, aby sme tu preliečili svoje srdcia a svoje zranenia z životov dávno minulých.

Ďakujem z celého srdiečka za tento seriál o Bohyniach. Priniesol mi krásne chvíle s olejmi, so svojím vnímaním a s Vami. Cítim Lásku a Vďaku.