Archetyp Starena - Bohyňa Morena

19.11.2019

Morena je bohyňou konca, smrti, je to múdra žena, starena, vedma. Vládne od Dušičiek (Samhain) do zimného slnovratu (2.novembra do 21.decembra). Je nielen Bohyňou smrti, ale aj transformácie, zmeny - staré v nás musí umrieť, aby ho mohlo nahradiť nové. Príroda sa v čase jej vlády postupne ukladá k zimnému spánku. Jej zvieratami sú havrani a vrany. Farba je čierna. Smer je severozápad.
Moje vnímanie Bohyne Moreny je späté s výstižnou piesňou Kola roka a vôňami esenciálnych olejov, ktoré používam. Morena je v mojom živote spojená s púšťaním, prepúšťaním a odpúšťaním a s rituálnou prácou k tomu prislúchajúcou (rituál rozlúčky s mŕtvym, rituál odpustenia, rozchodový rituál). Archetyp Moreny chápem ju ako súčasť menštruačného cyklu každej ženy, vnímam ju aj ako sprievodkyňu životom. Ďakujem za jej silu a liečivú silu púšťania, ktorá sprevádza každú jednu menštruáciu žien. Prajem všetkým ženám, aby si ju mohli užiť, v napojení na vlastnú múdrosť. Aby zažívali spojenie s očistnou silou menštruácie, aby vnímali silu svojej vlastnej menštruačnej krvi.

Morena je stará žena, ktorá vo svojom kotlíku premeny mieša všetko, čo sa v ňom v priebehu roka nakopilo, čo sme tam vložili so zámerom, no aj to, čo sme mohli navnímať a nacítiť pod samotným zámerom, skutočnú emóciu, túžbu, ktorá viedla naše slová podprahovo. Veľmi veľa ľudí túži mať veľa peňazí. Mnohým beží podprahovo pocit nedostatku, strach o energiu, strach, či sa uživia, či budú mať dosť na zaplatenie účtov. Potom to vyzerá tak, že si želajú peniaze, ale napĺňajú strach a stretávajú v živote situácie, ktoré ich nútia čeliť vlastnému strachu schovanému za túžbou po peniazoch. Celý rok zrkadlil túto tému. A potom príde Morena, ktorá túto zmes všetkého nahádže do kotlíka, naše túžby, naše strachy, obavy, pocity zlyhania a často až na samom dne pochopíme odkaz pravdy pre nás. Možno napríklad v tom, že uvidíme, čo je skutočné bohatstvo a hojnosť, možno v niečom inom.
Obdobie Moreny prináša aj čas prepojenia s mŕtvymi predkami, aby sme mohli čerpať v úcte z ich múdrosti a na druhej strane niesť len to, čo je naše. Závoj medzi svetmi je veľmi tenký a my ich môžeme často cítiť, vnímať blízko, či spomínať na nich intenzívne v snoch, či počas dňa. Tieto procesy prebiehajú hlboko vo vnútri našich tiel a duší. Dni sú čím ďalej tým tmavšie a kratšie a napomáhajú tomuto zvnútorneniu a žehnajú pozretiu do Moreninho kotlíka. Darom tohto obdobia roka môže byť to, že keď sa stretneme sami so sebou, môžeme sa láskavo objať, pozrieť sa so súcitom samých k sebe na predchádzajúci rok, poďakovať si za to, čo sme zvládli, poučiť sa zo svojich chýb. A vyjsť z tohto stretnutia s ňou posilnení vlastnou Múdrosťou. Múdrosťou premeny a transformácie.

Olejčeky tohto obdobia sú zmesové a to - Transformácia (písali sme o nej v 7/2018) a Trauma Life (písali sme o ňom 11/2018 a 7/2019). Z jednodruhových je pojítkom s predkami olejček Cypress (písali sme o ňom 11/2018). Pre dnešné putovanie olejíkmi som vybrala jednodruhový olej Hellichrysum a zmesový olej Release. Oba je možné difúzovať 1h 3xdenne.

Hellichrysum (Slamienka, smil) veľmi silne čistí krv, rýchlo lieči modriny, pomáha uvoľniť napätie. Zároveň vyživuje miesto, ktoré to práve potrebuje a pomáha nám silne sa zvnútorniť, upokojiť a precitnúť vo svojom tele. So slamienkou som sa stretla prvýkrát v Chorvátsku, kde jej hovorili "Immortelles" , čo znamená "nesmrteľná".
Release (Uvoľnenie) pomáha uvoľniť staré emócie, hnev, čistí pečeň, čo je silná transformačná práca. Svojou sladkou vôňou pomáha postiť aj to, čo urputne držíme v hlave, v systéme presvedčenia a nechceme sa toho vzdať kvôli tomu, že to vnímame ako svoju identitu, svoje JA. Uvoľnenie do tela, je vždy väčšou pravdou Bytia ako prebývať v hlave a stotožňovať sa s obsahom svojej mysle. Ale ľahko povedať...
Bohyňa Morena nám umožňuje integrovať zažitú transformáciu, integráciu a obsiahnuť múdrosť, ktorej sa nám od nej dostalo. Vrátila nás späť k svojej duši, tak ako to robí vždy, keď strácame svoju vnútornú pravdu a zabúdame na ňu, na dôvod svojho bytia tu na Zemi.

Pekný čas so sebou želám všetkým,

Zuzana Mališová, www.radost.sk