Archetyp Panna - Bohyňa Zora

22.02.2019

Sneh ešte vŕzga pod nohami a stále je mráz a nekonečné ticho. No kdesi vo vnútri Zeme sa prebúdza nový život. A kdesi vo vnútri nás sa v tichu rodí nový zámer. Zámer toho, čo budeme v tomto roku napĺňať. Zámer, ktorý časom zapáli naše vnútorné svetlo. No ešte je ako bábätko - zraniteľný, jemnučký, no svieti už pomerne jasne. Tento čas v kole roku patrí Bohyni Zore, ktorá je Bohyňa PANNA. Jej smer na oltári je severovýchod. Jej farba je biela. Sviatkom Bohyne Zory je IMBOLC, naše Hromnice, ktoré sú 2.februára. Jej vláda trvá do jarnej rovnodennosti, teda 21. marca. Je to sviatok svetla, nádeje, ožívania zeme a vnášania zámeru do toho, čo chceme v ďalšom roku žiť.
Aké vône nás zobudia k životu? Aké vône rozjasnia naše zmysly? Čo posilní vnímanie vnútorného sveta, aby sme vedeli uchopiť to semiačko, ktoré v budúcom roku budeme chcieť zasiať, teda realizovať svoj zámer? Ktorá vôňa nám dodá odvahu, odvahu ísť novou nevychodenou cestou a plniť si tak svoj sen? Alebo nám jednoducho iba pomôžu naladiť sa na bláznivú radosť mladosti?
Veľa otázok, veľa odpovedí. Vybrala som niekoľko esenciálnych olejov, z ktorých každý má niečo s touto témou spoločné. Jednodruhové oleje sú dva: Juniper a Jade Lemon. Borievka-Juniper prináša silu, odvahu a mágiu mladosti. Cenovo dostupný a u nás málo známy Jade Lemon - Citrón Eureka povznáša náladu a podporuje jasnosť a pocit šťastia. S jasnosťou je spojený aj zmesový esenciálny olej Clarity - Jasnosť.
Borievka-Juniper prináša silu, odvahu a mágiu mladosti. Má prenikavú drevitú vôňu, ktorá psôsobí na myseľ, telo aj dušu veľmi očistne. Na pokožke zanecháva jemnú vôňu. Keďže pokožke prospieva, príležitostne ho používam aj na tvár. Podporuje funkciu močových ciest a zvykem si ho dávať na obličky, kvôli podpore prenatálnej energie a obličiek celkovo. No môže sa aj difúzovať trikrát denne po 3 minúty.
Jade Lemon má krásnu, plnú, silne aromatickú vôňu. Tento esenciálny olej pomáha dodať životnú silu a navodiť pocit relaxácie a šťastia. Môže sa difúzovať 1h trikrát denne. Osobne ho vnímam ako dobrý prostriedok na prácu s hnevom uloženým v pečeni. Stačí potierať nezriedeným zvonku. Ak ste citlivý stačí zmiešať s nosným olejom v pomere 1:15. Výskumy udávajú, že esenciálny olej sa po aplikácii na kožu dostane k vnútorným orgánom do 7 sekúnd, za 22 sekúnd sa informácia dostane do mozgu, do 2 minút do krvného riečišťa a za 20 minút do každej bunky v tele... Tento olej nie je vhodné používať pri slnení a treba zamedziť styku so sliznicami a očami.
Clarity - Jasnosť. Druhým slovíčkom ako sa clarity prekladá je čírosť. A presne taká je energia bohyne Zorničky. Jasná, číra, prirodzená a tak trochu mladá a divoká 😊. Vdychovanie zmesového esenciálneho oleja prináša uvoľnenie mysle. Ak nás niečo trápi, zrazu ostane v hlave jasno. Práve pre tento aspekt sa mi zdá byť vhodná pre dospievajúce mladé dievčatá a mladíkov. Veď obdobie dospievanie je náročné. Niečo si myslím ja, niečo iné moji priatelia a niečo iné rodičia. A mnohí už zabudli, kto sú a v tomto čase premien tela, mysle aj ducha je to čo prináša život niekedy ťažko uchopiteľné... Clarity Vás vracia k čistote mysle, jasnosti a priezračnosti. Píše sa, že pomáha aj obnoviť duševnú bdelosť a odstrániť pocity únavy. Keďže obsahuje rozmarínový olej, je nevhodné používať tento olej v tehotenstve. Ďalšou zložkou je mäta, ktorá, ako sme písali dávnejšie údajne zvyšuje mentálnu presnosť o 28 percent. Ostatne zložky sú bazalka, kardamón, koriander, bergamot, muškát, ylang-ylang, citrón, jasmín, harmanček rímsky a voňatka citrónová. Tento esenciálny olejček odporúčam používať ako parfém na zápästie. Jeho vôňa je z môjho pohľadu unisex. Môže sa aj difúzovať trikrát denne po dobu 30 minút, nie priamo pred spaním.
Mám rada tento čas zobúdzania sa, keď pomaličky snežienky a krokusy vykuknú zo zeme a ja ožívam podobne ako matička Zem po zimnom zvnútornení a období ticha. A prajem aj Vám, aby tento čas bol príjemným začiatkom nového zámeru pre tento rok. Možno svoj zámer mnohí neviete pomenovať, no tento cyklus sa deje bez ohľadu na to, či o tom vedome vieme. Krásny čas Bohyne Zory želám!

Mališová Zuzana, www.radost.sk