Archetyp Milenka - Bohyňa Lada

10.05.2019

Jej príchod je oslava lásky a spojenia medzi Bohom a Bohyňou. Je to spojenie Neba a Zeme. Bohyňa vládne do letného slnovratu (1.mája do 21.júna).Jej farbou je červená. Jej sviatok je u nás je stavanie májky, ináč nazývaný aj BELTANE. Zvieraťom Bohyne Lady je holub a kôň. Smer je juhovýchod.
Lada je symbolom všeobjímajúcej lásky a mieru, ktoré sú základom života na zemi. Dáva život prírode a robí Zem plodnou. Je stvoriteľkou a opatrovateľkou všetkého živého. Bohyni Lade je vlastná jemnosť, mäkkosť a poddajnosť, ale aj nestálosť a zmena. Symbolizuje tak porozumenie, chápanie a múdrosť, schopnosť zosúladiť, či spojiť. Jej meno úzko súvisí so slovami ladný, súlad, ladnosť. Lada je považovaná aj za bohyňu opojenia a veselosti, ale aj sexu a náruživosti. Lada vyháňa svojou silou lásky zlé a temné sily z nášho sveta. Jej sviatkom je BELTANE, noc z 30.apríla na 1.mája. Pohanským zvykom je páliť ohne a aj ísť sa milovať do polí, aby bola požehnaná úroda cez spojenie ženy a muža, čoby spojenie princípu Boha a Bohyne v nás, ľuďoch. U nás sa stavali májky, obrazne spojenie princípu mužského falusu a ženskej jóni. Májky sa zdobili stužkami. Ďalším pekným zvykom sú bozky milencov pod rozkvitnutou čerešňou. Bohyni Lade sa samozrejme aj obetovalo. Obetou pre ňu boli vajíčka, chlieb, kaša, zrno, oplátky, syr, med, mlieko, krúpy, pirohy a olej, ale aj nite, stužky, látky, vlna, koža a riad v podobe misiek, tanierov a pohárov. Bohyňa Lada sa spája aj s mágiou Lásky a každá z nás si môžeme vyrobiť vrecúško Lásky a uložiť ho svojmu milovanému na ochranu pod vankúš.
V minulom roku sme v tomto období písali o dvoch skvelých olejoch - Ylang-Ylang a Sensation. Sú to dva typické oleje pre tento archetyp a obdobie roka, v ktorom sa náš zámer rozvíja a naberá na sile a vyživujeme ho láskou a pozornosťou, k tomu, čo vo vnútri potrebujeme.
Pre mňa osobne je máj časom kvitnutia, rozvíjania sa, čarovných vôní prírody, zázrakom toho ako príroda naberá na sile a ako sa všetko zelenie a kvitne do krásy. Vybrala som pre tento článok dva jednodruhové olejíky - ruža a šalvia muškátová.

Rose - Ruža damascénska je kráľovnou kvetín a jej mnohorakosť je nemožné obsiahnuť. Silno nás spája so srdiečkom a spočinutie v tejto vôni je pre mňa spojením s vyšším princípom ženstva a lásky. Ten princíp je tu, všadeprítomný a komunikujúci s nami a je takmer jedno, či ho pomenujeme Príroda, Univerzum alebo Bohyňa. Slová sú prejavom obrazotvornosti našej mysle. A možno najľahšie by bolo nehovoriť. Len cez svoje nádherné, zmyselné telo dokázať ctiť tú veľkú silu, ktorá JE mystériom Lásky. Pre mňa je to kvietok, kvôli ktorému sa každý rok vyberiem do botanickej záhrady a ovoniavam a ovoniavam. A robím tak kdekoľvek a kedykoľvek zbadám niekde kvietky ruže. Naozaj neviem do slov zmestiť ich krásu, už vôbec nie vôňu. Ruža je pre mňa vibráciou harmónie a to nám jej ovoniavanie aj prináša. Je možné ju používať lokálne ako parfum, pri zvýšenej citlivosti pokožky po zriedení s olejom V-6 (alebo iným rastlinným olejom napr. mandľovým) v pomere 1:1.

Clary Sage - Šalvia muškátová je olej, ktorý ženám v závislosti na fáze menštruačného cyklu buď veľmi vonia alebo veľmi smrdí. Má naozaj prenikavú nezameniteľnú bylinnú vôňu. Literatúra uvádza, že obsahuje prírodný fytoestrogén sclareol, ktorý napodobňuje funkciu estrogénu. Olej a zmesi, v ktorých je šalvia muškátová použitá vďaka tomu napomáhajú k vyrovnaniu hladiny hormónov. Preto šalvia muškátová pomáha ženám pri menštruačných kŕčoch a zmierňuje príznaky PMS (premenštruačný syndróm). Je aj súčasťou viacerých zmesových olejov s podobnou funkciou - napríklad SclarEssence, Dragon Time (Dračí čas), Lady Sclareaol a Live with Passion (Žiť s vášňou). Každá z týchto zmesí je doladená inými olejmi, no všetky sú v zdrojoch odporúčané na použitie pri PMS a hormonálnej nerovnováhe. Všetky oleje sa odporúčajú riediť minimálne v pomere 1:1.

Prajem všetkým krásne májové plynutie a vnímanie nádhery všade okolo nás. Nech si naše oči vyberajú vidieť lásku. Aj to je moc vedomej voľby.

Zuzana Mališová, www.radost.sk