Archetyp Matka - Bohyňa Roda

31.07.2019

Roda je Bohyňa matka. Prichádza 1.augusta na dožinky. Tento sviatok sa nazýva aj LAMMAS a je to oslava hojnosti a plnosti. Jej farby sú zlatá, sýtožltá a oranžová. Vládne od 1. augusta do 21. septembra. Je tou, ktorá plodí, rodí, vyživuje. Jej zvieratami sú včely a zvieratá, ktoré majú rohy. Jej smerom je juhozápad.

Kvalita tohto archetypu je hojnosť, plodnosť, živosť, výživa. Bohyňa ako matka nám všetko dáva z čistej lásky, stará sa o svoje dietky. A miluje všetky rovnako... Jej silné stránky sú nezištná starostlivosť, podpora, nepodmienečná láska, bezpečie a prijatie. Hojnosť a plodnosť nám môžu symbolizovať sviatky - dožinky, ktoré sú späté s týmto obdobím. No mnohým postačí aj kytica zrelých kláskov pšenice. Medzi základné rituály spojené s materstvom patrí požehnanie lona, predpôrodný rituál, rituál zlej matky a rituál rozlúčenia sa s potrateným dieťatkom.

S týmto archetypom som najviac vnútorne spätá, možno preto, že som matkou štyroch chlapcov. Svoju najliečivejšiu cestu k sebe, do Avalonu som zažila počas sviatku Lammas a sila tejto Bohyne vtedy napĺňala Chrám Bohyne v Glastonbury. Zvyčajne je tento sviatok v čase konania sa veľkej Konferencie Bohyne a celé mestečko je nabité atmosférou lásky, dobrosrdečnosti, krásnych, rozžiarených žien a liečenia.

Keď som vyberala vône pre Bohyňu Matku, vyberala som tie, ktoré liečia lono a tie, ktoré v sebe obsahujú jemnosť, nežnosť, plnosť, kvality archetypu Matky. A možno pre mnohé a mnohých z Vás voňanie týchto vôní bude rovnakým sebaliečením ako tomu bolo u mňa. Zo srdiečka Vám toto požehnanie prajem.
Vybrala som dva jednodruhové oleje, o ktorých budem dnes trošku viac písať. Jedná sa o živice, pričom jedna je úplne neznáma a volá sa Elemi. Druhou živicou (pryskyřice) je Myrha, ktorá patrí medzi najznámejšie vône. Obe mám veľmi rada vo vydymovadlách, elemi ako esenciálny olej. Myrha je spolu s kadidlo živicou, ktorú dávam do všetkých vydymovadiel vo forme malých úlomkov, ktoré sa rozdrvia v mažiari. Kým kadidlo reprezentuje mužskú polaritu, myrha je zástupcom energie ženskej. Používam ich vždy obe.

Jednodruhový esenciálny olej Elemi - korenistá vôňa, ktorá až zaštípe v nose, otvára nás svetu a povzbudzuje zmysly, pomaličky sa rozpína v našom vnútri, pôsobí na trávenie a dutiny, ktorým dopraje jemné, ale hlboké čistenie. Starostlivá, nežná, vyživujúca energia, upokojuje vzdor, vracia do seba tých, ktorí ulietavajú, uzemňuje. Upokojuje a hladká dušu, vracia späť k sebe, čo je u ženy jediné - prepojenie sa so svojím lonom.

Jednodruhový esenciálny olej Myrha - čo iné ak nie práve táto vôňa by mohlo patriť k vôňam matky? Na prvé čuchnutie trošku ostrá, no keď sa do nej ponoríme, rozvinie sa jej jemná, balzamová vôňa, ktorá nás prepája s lonom a dušou. Spája nás so súcitom, jemnosťou, porozumením, pochopením, všeobjímajúci obraz ženstva ako takého... toho čo bolo, je, aj čo bude, ak si to my sami uchováme.

Oba oleje môžeme použiť aj na požehnanie lona. Pripravíme si zmes olejčekov 2 ml základného oleja (mandľový, kokosový, slnečnicový) a po 5 kvapiek z olejčeka Elemi a Myrha. Oba oleje sa môžu aj difúzovať, 1h trikrát denne. Olejček môžeme pridať aj do kúpeľa, či pridať kvapku do levanduľového vrecúška.

Lono nie je iba miestom plodenia detí a žehnáme mu aj z dôvodu jeho tvorivého potenciálu. V našom lone sa rodia aj všetky naše projekty, zámery, nápady. Je to o tom, aký život si vďaka tejto energii dokážeme vytvoriť. Nech si teda vytvárame zdravé miesto pre život a nech sú naše životy požehnané Láskou, Vďačnosťou, Hojnosťou a Úctou. Krásne leto Vám želám!


Zuzana Mališová, www.radost.sk