23.06.2017

VLKY A VLČICE

Vlčica je zviera, ktoré sprevádza sny o nezávislosti, odvahe. Je zvieraťom Bohyne Panny. Čo však vieme o vlkoch ako takých? Ako s nami ľuďmi nažívajú v dnešných časoch?

Vlky žijú vo svorkách. Základom svorky je alfa vlčica, ktorá si vyberá alfa vlka. Svorka má približne 7 a viac členov. Vlci väčšinou ulovia aj viac kusov a robia si zásoby. Ľudia nikdy nedokázali vlkov vyhubiť. Keď sa alfa páru narodia mladé, staršie mláďatá zo svorky odídu a založia si novú. Vlci sú jedny z najinteligentnejších zvierat na Zemi.
Jakub Mališ, 11.rokov


Jakub napísal pekné zhrnutie o tom, ako žijú vlky, keďže však nerozumiem všetkým pojmom, rozhodla som sa opýtať človeka, ktorý sa venuje poľovníctvu, aby mi ich vysvetlil. Prírode sa venuje od narodenia a poľovníctvu od roku 1976. Žije v Nízkych Tatrách, krásnom lone prírody na Liptove. Je to môj otec, Dušan Staroň.


Čo to znamená alfa vlčica?
Alfa vlčica je pomyselná  šéfka vlčej svorky. Ona si vyberá svojho partnera. S nimi vo svorke žijú aj  jej predchádzajúce mláďatá. Spolu si nachádzajú teritórium, ktoré si chránia. Alfa samec ochraňuje celú svorku. No svorku vedie alfa samica a ona rozhoduje o tom, kam pôjdu loviť.


Ako je to s mláďatami?
Vo svorke je priemerne sedem až desať vlkov. Vlčica, vlk a nové mláďatá a aj niekoľko mladých vlkov z predchádzajúceho vrhu. Keď ide mať vlčica nové mláďatá to je čas odchodu predchádzajúcich mláďat. Sami sa odpoja. Vĺčence sa rodia vo februári až apríli. Vlčica aj vlk sa starajú o mláďatá spolu.


Čím sa vlky živia?
Putujú podľa toho ako sa sťahujú skupiny sŕn, či jeleníc. Pri veľkej zamrznutej vrstve snehu sú vlky schopné zabiť aj ťažkého jeleňa. Jeleň sa zabára a vlci ho ľahko dostihnú a zabijú. Sú zabijaci, zabijú často aj niekoľko kusov naraz. Z jedného jeleňa vyžijú aj dlhší čas.


Čím sa prejavuje inteligencia vlka?
Spôsobom akým sa vyhýbajú nástrahám aj ľuďom. Spôsobom lovu vo svorke. Obídu si stádo a a alfa vlčica skočí po krku zveri a ostatné jej pomôžu, dorazia zranené zviera.


Ako žijú vlky na Slovensku teraz? V médiách sa objavila informácia, že sme vyhubili polovicu populácie vlka.
Vlka nie je možné vyhubiť, je veľmi opatrný. Ak poľovník zastrelí jedného vlka za život je to zázrak, či veľmi šťastná náhoda. Fámy o vyhubení populácie vlka na Slovensku sú skutočne len bubliny ochranárskych organizácií, ktoré sa snažia  upútať na seba pozornosť. Žiaľ ani reportéri si často nepreveria informácie u iných zdrojov.


Čo znamená pojem - vlk samotár?
Okrem svoriek, žijú vlci aj samostatne. Sú to väčšinou zranené zveri, či choré, ktoré už nevládzu udržať tempo so svorkou. Môže sa to stať napríklad tak, že sa pobijú o samicu a porazený v svorke nemôže zostať, odchádza. Týka sa to aj zvierat zranených napríklad autom. Títo vlci samotári sú nútení žiť aj zabezpečiť si potravu sami. Majú aj menšie teritórium.


Zuzana Mališová, 22.2.2017, www.radost.sk