29.05.2017

Vlčica vyžaduje odvahu a rozhodnutie

ilustratívny obrázok

Marcelka Berith cez SOULART - stvorené pre život podporuje spoluprácu a tvorivosť ľudí, korí sa venujú umeniu rozvíjajúcemu slobodného ducha človeka. Či už je to tanec, maľba, spev, rituály, meditácie, alebo umenie žiť a byť vo svojom strede, svojom srdci. Tento článok je jej pohľad na Tanec Vlčice - unikátny jednodňový zážitok pre ženy.

Sadám a píšem, lebo sila vo mne sa práve rozhodla, že to bude dnes, tu a teraz. Neviem a vôbec nechcem meniť túto pohnútku, pretože viem, že na všetko dozrieva ten správny čas. A na tieto slová je ten čas práve teraz. To je presne tak ako to je od čias, kedy som otvorila život tejto sile v sebe. Tomuto vnímaniu seba a sveta okolo. Nedá sa povedať, že by to bol nejaký určitý AHA! moment, alebo nejaký špeciálny zážitok. Bol to prúd života, v ktorom sa naďalej nachádzam, ďalej v ňom plávam, niekedy stojím, niekedy sa ledva držím na hladine a niekedy si dovolím aj hlboký ponor. Všetky zážitky s týmto prúdom ma naučili to, čo teraz píšem, to čo stále žijem a to čo sa vždy najviac snažím odovzdať ženám na svojich seminároch. A viem, že ten prúd bude pokračovať a prinášať nové poznania a teším sa na ne.
A preto stále iná, stále nová a pritom pevne držiaca. Taká je energia Vlčice. Nie je divu, že som jej silu spoznala v jednom z najsilnejších momentov prúdu, pri tatranskom potoku, pri studenej bystrine, ktorá ma naučila mnohému...a duchu horského vlka. Je jedno, že je to zviera, je jedno ako vypadá. Jedno však nie je akou rečou k Vám hovorí. Aký kanál komunikácie s Vami zvolí Veľký Duch, Príroda, Boh, Allah, Buddha alebo Vyšší princíp, alebo že by naše vlastné Božské Ja? Volajme to ako chceme, cítime to každý a mali by sme sa na to nalaďovať každý moment nášho života. Je to v nás, v hĺbke našich tiel, vedomia a duší. A že je tento Princíp šikovný a múdry....u mňa si vybral prírodu a vlkov, zvery, ktorým rozumiem a s ktorými komunikujem srdcom, odkedy si pamätám. Cez obraz Vlka prišlo poznanie, ktoré ma sprevádza, radí mi, pomáha rozhodovať o svojom živote, svojej práci, v materstve, v partnerstve a naučilo ma cítiť Lásku. Ukázalo mi, túžbu po harmónii, normálnom ľudskom živote a prežívaní radosti z toho, že som živá. Uvedomovanie si radosti z maličkostí, pôvab aj nepekných vecí a dôležitosť existencie smrti v živote. Podržalo v momente, keď som sa rozhodla otvoriť náruč všetkému a prestala sa brániť strachom.
Vlčica nevyžaduje od Vás byť ani majstrom, guruom, ani učiteľom ani bezchybným, ani výkonným ani čarodejom, ani bohyňou, ani liečiteľom ani absolútne ničím čo naozaj nie ste. Vyžaduje jediné....odvahu a rozhodnutie! Odvahu žiť to, pre čo sme sa rozhodli. Ja  som zvolila lásku a pravdu. A odvtedy žijem ten život v tom pre čo som sa rozhodla. Nemôžem povedať, že si nezanadávam práve presne na to pre čo som sa rozhodla. Niekedy so zaťatými päsťami zúrim a kričím a pýtam sa PREČO je to tak strašne pravdivé ..... a potom pokorne povolím zovretie, nadýchnem sa čerstvého vzduchu a s novým poznaním spravím ďalší krok k momentu, kedy sa prestanem konečne pýtať prečo. Krok k spriateleniu sa s búrlivákom, so smiešnym kamošom, čo má stále kecy, čo stále mudruje, niekedy je dosť zábavný v snovaní lživých scenárov, výmyslov ako sa vyhnúť pravde, spôsobov ako by to čo najmenej bolelo. Je to fakt kámo, stará sa o moju dušu. No niekedy mu treba povedať nech si dá pohov. Zobrať ho za ruku a skočiť s ním na zmrzku, alebo na pivko. Môj EGO prichádza pomaly na to, že pýtať sa PREČO, je síce jeho najobľúbenejšia otázočka, ale tá najmenej zodpovedaná.
Nechávam prúd vody života plynúť, stojím, plávam, splývam, ponáram sa a opäť plávam alebo stojím. Rieka je ďalší jazyk, ktorým so mnou ten veľký princíp hovorí. Sedieť pri splave a načúvať ako si zurvalecky berie všetko sebou a nežne ma učí nechať to plynúť.
Tanec Vlčice je forma, ktorou sa snažím celý tento krásny obsah popísaný hore ukázať ako novú krajinu ženám. Prečo? Pretože cítim, že keď jedna žena nájde samú seba, je to akoby spevnela pôda aj pod mojimi nohami. Keď jedna žena vyplače svoje stuhnutie spôsobené ranou a spraví ten nádych voľnosti, je to akoby som ja dýchala voľnejšie. A keď jedna žena s radosťou tancuje divoký tanec a všetky bunky jej tela sa trasu šťastím je to akoby aj moje telo vibrovalo v tanci, hoci stojím. Cítim sa s ženami spojená.  Nie som oddelená od Vás a toho čo sa deje s nami ženami. A nielen so ženami, cítim to aj s mužmi. Cítim ako som s nimi vyváženosťou vnútra spojená. Ako bez nich by nebola životná šťava taká chutná. Cítim jednotu a chuť zmeniť stav tej jednoty k lepšiemu. Chcem aby nám dobre a radostne na Zemi bolo. Zdá sa Vám to smiešne detinské? Tak nech...možno to tak je...ale ja to takto už dosť dlho žijem. Aj takí predsa musia byť. Zdá sa Vám to správne? Tak nech...možno to vôbec nie je treba a každý si poradí sám....ale ja to cítim, že to robiť mám a teší ma to. Nejdem sa na nič hrať, ja som sprievodca.
Ako sprievodca cestovného ruchu...zobrať ich do krajiny, ktorú dobre poznám, jej zvyky, kultúru, lesy, rieky a chodníčky. To všetko mi poskytuje tanec. To je tá krajina, v ktorej ja sa vyznám. Viem, kam ktorá cesta môže viesť. Ktorý obchodík navštívite milí moji na tej ceste, ktorý lesík si po ceste vyberiete a ktorý monument Vás najviac chytí za srdce je na Vás. Ja vytváram možnosti, no vy svoju krajinu vytvárate sami. Krajina Vášho tanca má pre Vás svoje pozoruhodnosti. Ako keď navštívite novú krajinu, aj táto na Vás nechá dojem. Na niektoré sa už nedá zabudnúť. A v niektorých sa rozhodnete ostať žiť.
Mení sa mnohé. Tanec je pohyb. Pohyb je život. Život Vás nenechá stáť dlho na jednom mieste. To je snáď jediné, čo je isté, že spôsobí Tanec Vlčice, alebo Váš tanec čohokoľvek....nenechá Vás stáť na jednom mieste. Dôležitý je zámer s akým do tanca vstupujete. Je to ako keď idete za terapeutom na terapiu. Nikdy neprídete s tým, že ...no ja neviem, veď niečo mi spravte a nejak mi bude. Vždy sa Vás každý od koho chcete pomoc spýta...s čím potrebuješ pomoc? A vy poviete svoju „objednávku“. A ja teda vždy na otázku, prečo by som mala ísť na Tanec Vlčice odpovedám otázkou: Prečo by si mala ísť na Tanec Vlčice? Vtedy každý človek zistí alebo sa aspoň pokúsi pátrať, čo je oblasť, ktorá ho drží v zovretí, ktorá potrebuje roztancovať. A tá sa potom rozhýbe a ako keď sa čistí potok, berie sebou všetok balast nahromadený za dlhé roky. Preto Tanec Vlčice má možnosť a schopnosť otvoriť mnohé dvere, zrúcať mnohé hrádze a mnohé bloky. Má ten potenciál. Na Vás je ako silno mu to dovolíte. Ako silno sa mu otvoríte. Tanec Vlčice sa nezaujíma o to, koľko máme v sebe skúseností a ako sme nabití magickými  čarovnými schopnosťami. Je to tanec odvahy a otvorenosti životu s chuťou slobodne žiť. Prajem Vám nech roztancujete život v sebe so všetkým k čomu ste sa odvážne rozhodli práve vy sami.


Marcela Berith, máj 2017, www.soulart.sk