05.05.2017

Rozhovor s Gabikou Revickou o jej knižke a jej práci

ilustratívny obrázok

Gabika je úžasná, charizmatická žena. Mám pred ňou rešpekt ako k niekomu, koho mám rada a zároveň ju v mnohom obdivujem. Napríklad preto, že dokázal vytvoriť postavu Juliet. Juliet, ktorej vdýchla život a tá postava je pre mňa skutočná. Ak ste niekedy skúšali písať asi viete aké náročné je postavu oživiť, spraviť ju reálnou a príťažlivou. A to Juliet rozhodne je!

O čom je knižka Juliet a tá druhá?
Je to knižka o sebaláske, o ženskej energii a o ženskej sexualite. Dlhé rozhovory dvoch žien. Juliet a staršej dámy Sáry z Írska, ktorá vlastní sieť penziónov vo svojej krajine. Začnú rozhovormi o práci, obe ich spája cestovný ruch, ale vyústia do oveľa hlbších rozhovorov. A je tam ešte jedna žena, Laura, Sárina milenka. Milujem tie postavy a veľmi rada sa k nim vraciam. Vnímam ich ako skutočné živé bytosti.

Čo sa narodilo skôr? Ty pre knihu alebo kniha pre Teba?
Neviem, či som sa narodila pre Juliet, ale určite aj pre ňu.

Čo Ti dalo písanie tejto knihy?
Celé písanie bolo vlastne plynutie. Nikdy som nevedela, o čom bude ďalšia kapitola. Automaticky ma to hádzalo do prostredia, v ktorom som toho najviac zažila, takže je tam dosť identity s mojím rodinným prostredím, so slovenskou prírodou, so slovenskými unikátmi, keďže som skoro dvadsať rokov robila cestovný ruch na Slovensku. Čo si povedia moje postavy, to som nikdy nevedela.

Čo Ti dalo plynutie do života?
Niekedy stačí povedať egu, aby ustúpilo a nechať sa viesť. Vďaka tomuto poznaniu plynutia, som si dovolila viesť takto aj niektoré workshopy. Sú o to lepšie

Ako voláš tú silu, ktorá ťa vedie?
Keďže verím v bohyňu, tak ju volám moja Bohyňa.

Aká je Tvoja Bohyňa?
Láskavá. Múdra. Chápavá. Spravodlivá. A podstatne zrelšia ako ja.

Nikdy si nezacítila rozpor medzi Tvojou bohyňou a vedením a inou silou, ktorá by chcela písať niečo iné?
Áno, zacítila, keď sa do toho plietla moja logika. Keď jej tam bolo veľa, tak som si musela dať pauzu.

Za koľko mesiacov vznikla Juliet a tá druhá?
Písala som ju niekoľko mesiacov, asi päť, zvyčajne doobeda. Ale ďalší polrok sme na nej robili s mojím editorm Kishom Breslavom. Je to môj dlhoročný priateľ. Niekedy mám pocit, že sme sa na tejto planéte zišli, aby ma chránil ako svoju sestru. Osobne sme spolu veľmi málo, ale naše myšlienkové svety a hodnotové rebríčky sú dosť podobné. Napriek tomu sa neraz stalo, že mi vrátil text s vyznačenými pasážami, ktoré neodporúčal v knihe publikovať. Že sú príliš osobné alebo že sú tematicky inak zaraditeľné, než som ich zaradila. Niekedy je spolupráca s editormi veľmi náročná. Myslíte si, že máte dokonalé dielo a editor vám to celé doškrtá.  Mám veľký rešpekt voči jeho komentárom, pretože viem, že z dlhodobého aspektu majú veľmi dôležitý zmysel. Mnohé jeho komentáre som ocenila až omnoho neskôr. Niekedy trvalo aj dva týždne, kým som vnútorne spracovala jeho komentáre. Dnes keď sama pracujem s autormi,  vnímam nutnosť pohľadu editora, ktorý dokáže byť nadčasový. Nie je editor ako editor, no on je skvelý. Rovnako ako Soňa Borušovičová Karvayová.

Čo Ti Juliet dala?
Priniesla mi mnoho zaujímavých bytostí do môjho života a odhalila aj moje vnímanie sveta žien, pohľad do ich najosobnejších zákutí. Vďaka Juliet sa predo mnou viac žien otvorilo. Tým, že som sa otvorila ja, aj čitateľky sa otvorili. Vďaka Juliet som dostala možnosť robiť ženské zdieľania.  Dlho som sa vyhýbala robeniu ženských kruhov, no začala som robiť ich obdobu. Píšeme listy bohyni, hľadáme miesta, vďaka ktorým môžeme posilniť naše rozhodnutia. Vytvárame bezpečný priestor, kde smieme byť otvorené.


Kedy sa narodila Juliet a ako žije toto dielko na trhu?
Juliet sa narodila pred avizovaným koncom sveta, na začiatku decembra 2012. Dopísať túto knižku bolo jedným z mojich snov, ktoré som si túžila splniť.. Krst knižky bol až v marci na veľkom ženskom summite Inspired women, kde mi Slávka Halčáková Juliet pokrstila. Bola to akcia venovaná prirodzenému a zdravému pôrodu a boli tam mnohé zaujímavé témy. Vtedy som prvýkrát vystúpila s prednáškou „Ako prispôsobiť pracovný život osobnému a nie naopak“

Čo všetko vlastne robíš?
Vediem občianske združenie E-ženy, ktoré je zamerané na podporu podnikania žien a na prepájanie ich podnikaní navzájom. A tým pádom organizujem a lektorujem worshopy, ktoré s tým súvisia. Sú to napríklad Virtuálne asistentky a umenie delegovať, čo je ponuka pre malé podnikania žien, ktoré sú napríklad na materskej dovolenke a na druhej strane je to možnosť odbremeniť podnikateľky, ktoré potrebujú asistentku.

Kto sa môže na Teba obrátiť?
Ktokoľvek, kto má záujem o podporu vlastného podnikania a o networking. Máme rôzne tematické kluby, venujeme sa blogerkám, výuke ako robiť rozhovory, dokonca máme jednu nevidiacu členku, ktorá sa učí fotografovať. Sú to geniálne premosťovania, ktoré sa dejú medzi našimi členkami. Otvárame rôzne inšpiratívne témy a tie, ktoré sú už vo svojich métach, tak sú lektorkami alebo poradkyňami pre danú oblasť. Aktuálne riešime oblasť pre otvorenie českého trhu.

Ako sa dá stať E-ženou?
Fungujeme na báze ročného členského, čo nám umožňuje viesť organizáciu a platiť tím virtuálnych asistentiek. Ja sama ich mám päť. Ani jedna nepracuje na hlavný pracovný pomer a fungujú ako tím. Naše členky majú v balíku členského zahrnutých mnoho výhod, ktoré zväčša podporujú ich podnikanie. Napriek tomu, že sme e-ženy, stretávame sa hlavne offline.

Čo plánuješ v najbližšej budúcnosti?
Na konferencii Bohyne (Dolné Věstonice, Morava, Česká republika, www.konferencebohyne.cz ) vystúpim s témou Prosperujte vďaka svojmu talentu (v kňažkovskej obmene), čo je moja najobľúbenejšia téma. K tejto téme vediem trojdňové individuálne workshopy na našej chalupe pri Banskej Štiavnici. Moji klienti si pri tom oddýchnu, vyčistia si hlavu, čo je v prostredí polosamoty priam nabádajúce a medzitým s nimi vediem konzultačné rozhovory alebo emočný koučing. V máji budeme mať naše občianske združenie konferenciu s rovnomenným názvom a vystúpi na nej okrem vzácnych slovenských hostí, aj Sandra Epstein z Brazílie, jedna z mojich učiteliek.

V rámci autorskej školy Literario robíme vzdelávačky ako knihu napísať alebo ju vydať. Zvyknem autorom zvyknem radiť, aby písali to, čo chcú, aby sa splnilo. Mám pred písaním a tým, čo našim postavám vyvedieme, veľký rešpekt. Kedysi mi jedna vedma povedala, že si písaním budem vedieť privolávať svoje priania. Často na to myslím. Mnohé z toho, čo som v Juliet napísalo sa mi splnilo. Pokiaľ ide o môj príbeh, som za to veľmi  vďačná.

www.ezeny.sk 

www.gabriela.ezeny.sk

www.slovakia.tricio.sk


Zo srdiečka ďakujem za rozhovor, Zuzana Mališová, www.radost.sk , 5.5.2017