28.01.2018

Každá žena môže

ilustratívny obrázok

Katarína Broska je nezávislá kozmetická poradkyňa spoločnosti Mary Kay.

Katka, ako si sa dostala k svojej práci, robíš prácu, akú si si vysnívala?
Od detstva bolo mojím snom robiť prácu, kde môžem slúžiť ľuďom a pomáhať im a zároveň vďaka ktorej budem aj výborne ohodnotená. Mojou vysnívanou profesiou bola farmácia. Za pomerne krátku dobu som ako farmaceutka, vystriedala niekoľko lekárni. Všade bolo niečo, buď som bola tlačená do predaja najdrahších produktov, alebo do predaja produktov od vybraných výrobcov, alebo majiteľom záležalo iba na zisku na úkor potrieb pacientov. S týmto som sa vôbec nevedela stotožniť, bolo to proti mojím hodnotám. Moje ideály sa začali rúcať ako domček z karát.  Postupne som si začala uvedomovať aj to, že sa už nemám kde posunúť v kariére. Na pozícii vedúcej lekárne by som síce mala o máličko vyšší plat, ale aj väčšiu zodpovednosť, viacej papierovej roboty, menej kontaktu s ľuďmi a najmä som si nevedela predstaviť robiť túto prácu ako matka s malými deťmi.
Chýbalo mi niečo kde by som sa mohla realizovať, učiť sa, mala nové výzvy, kde by som bola ocenená a prišla mi do cesty Mary Kay. Brala som to ako dobrodružstvo a veľmi príjemné hobby. Zamilovala som sa do pocitu, kedy prišla ku mne žena, ktorá sa ani nechcela pozrieť na seba do zrkadla a odchádzala usmiata, krásna a sebaistejšia. Vďaka zákazníckemu servisu som mala od svojich zákazníčiek aj spätnú väzbu, možnosť lepšie ich spoznať a vybudovať si s nimi vzťahy. Opäť som nadobudla pocit, že moja práca má zmysel a preto som sa rozhodla vybudovať si vlastné podnikanie v tejto oblasti.

Kde si sa vo svojej práci posunula za 6 rokov, čo ju robíš?
Za 6 rokov som si vybudovala vynikajúce podnikanie, ktoré mi dáva časovú flexibilitu, financie a možnosť pozitívne ovplyvňovať životy žien.
So svojimi zákazníčkami mám otvorené priateľské vzťahy. Vďaka nim vnímam, aké je dôležité pre ženu nájsť si denne na seba chvíľku a urobiť niečo iba pre seba. Pretože ak my nemáme vo svojich očiach žiadnu hodnotu, tak často nám to zrkadlí aj naše okolie. Takto žena krásnie nielen z vonka, ale aj z vnútra, stáva sa sebaistejšia, spokojnejšia sama so sebou a to vyžaruje aj do svojho okolia.
Som veľmi vďačná, že som dostala príležitosť stať sa nezávislou kozmetickou poradkyňou Mary Kay, preto ju odovzdávam ďalej. Tieto ženy, členky môjho tímu, učím všetko čo potrebujú vedieť o podnikaní, motivujem ich a povzbudzujem. Pre niektoré je to príjemný relax, možnosť na chvíľu vypadnúť od bežných povinností, pre niektoré je to hobby, vďaka ktorému si môžu privyrobiť, pre niektoré je to každodenná práca, kde sú výborne ohodnotené, ale jedno máme spoločné a to je radosť z pomoci druhým.

Čo ťa na  Tvojej práci baví?
Práca so ženami. Ženy sú často nespokojné, chceli by urobiť zmenu vo svojom živote, ale nevedia, kde začať a urobiť ten krok dopredu. Som šťastná ak ich v tom môžem podporiť, inšpirovať ich a pomôcť im svojimi skúsenosťami a vedomosťami. Každá žena má voľbu, urobiť ten krok pre seba samú.
Mám radosť aj zo svojho vlastného posunu. Mary Kay ma naučila rešpektovať ľudí, rešpektovať ich voľbu, byť s ich voľbou v pohode a práve cez toto vnímanie rešpektujem aj samú seba, svoje potreby a postoje. Dáva mi to slobodu.

Aké sú v tejto práci Tvoje najväčšie výzvy?
Komunikácia, povedať veci úprimne, ale tak, aby tam bola možnosť prijať ich. Naciťovať sa na to, ako odkomunikovať veci, ktoré mám na srdci.

Ako to máš s vyšším vedením?
Verím v ňom a cítim ho. Niekedy idem tvrdohlavo za svojím a až neskôr pochopím súvislosti, že prečo to bolo pre mňa také dôležité.

Nakoľko dáš na svoju intuíciu?
Môj pocit je, že málo, hoci by som povedala, že na 80 percent. Sama tomuto rozporu nerozumiem.

V čo veríš?
V spravodlivosť. A v to, že každý je tvorcom svojho šťastia. Ale keď to hovorím, mám pocit,
že to tak celkom ešte nežijem. Asi si ešte stále niečo odopieram. 

Aký máš zámer na budúci rok?
Mať rovnováhu v živote a skĺbiť rodinu, čas na seba a prácu.

Ako vnímaš tú silu za naším dianím - Bohyňa, Boh, Vesmír, Náhoda, Prozreteľnosť?
Vnímam tú silu, náhodou by som to určite nenazvala :-) bola som vychovávaná v katolíckej viere, preto mi je pomenovanie BOH najbližšie, ale keď to naciťujem srdcom, tak či povieš Bohyňa, Boh, Stvoriteľ, Vesmír, tak to vnímam úplne rovnako ako synonymá.

Čo v tvojej práci je naplnením tvojho vnútorného potenciálu a čo cítiš, že ešte potrebuješ rozvinúť, aby si to bola Ty, úplná prijímajúca život?
Slúžiť ľuďom a inšpirovať ich k zmene, mať odvahu vykročiť za životom, aký chcú žiť, za svojimi snami, v súlade so svojimi hodnotami.
Byť pevná vo svojom poslaní, nenechať sa emocionálne stiahnúť ľuďmi, ktorí nezdieľajú so mnou moje nadšenie a názory a byť ochotná vidieť svoje chyby a učiť sa z nich.

Ďakujem zo srdiečka za rozhovor, 20.1.2018 Zuzana Mališová