23.09.2017

Bohyňa Mokoš

ilustratívny obrázok

Mokoš je Bohyňa Zeme. Prichádza v čase jesennej rovnodennosti. Vládne do Dušičiek. Je to čas ubúdania svetla (23.septembra – 2.novembra). Je Bohyňou uzemnenia, stability a je patrónkou liečenia. Zvieratami sú zvieratá žijúce v zemi – líšky, zajace, jazvece. Jej farba je farbou rozoraných polí- hnedá. Je s ňou spojená vďačnosť za prežitie. Jej smer je západ.

Ako už naznačuje meno bohyne Mokoše, najpravdepodobnejšie je odvodené od slovanského základu mok, mokr - mokrý, vlhký, je zosobnením  Matičky Sýrej Zeme, teda vlhkej a úrodnej.
Rybakov uvádza aj etymológiu mena Mokoš od koš, kš, čo znamená los, údel, osud. A tak aj na základe jej mena je zrejmé, že Mokoša je bohyňou Zeme a osudu.     
Prekrásna Matička Zem sa rada oblieka do šiat tmavých, no teplých farieb zeme. Jej na pohľad skromné šaty sú však ozdobené prekrásnymi šperkami stvorených zo zemských pokladov. Na jej plavých vlasoch spočíva prekrásna zlatá trblietavá koruna ozdobená  drahými kameňmi.Zo svojho trónu v hodovnej sieni zámku strážiaceho vchod do podzemia rozdáva svojimi dlhými rukami vlahu, a tým aj hojnú úrodu. V čase jari má Mokoša ruky zodvihnuté, čím dáva zemi vlahu a drží teplo. V lete jej ruky smerujú do zeme, čím požehnáva zemi a dáva jej plodnosť pre dobrú úrodu.
Ako bohyni osudu  je jej zasvätené vreteno a kúdeľ, ktoré drží v jednej ruke, pričom v druhej ruke má symbol plodnosti a úrody, ktorým je roh alebo miska. Úcta k Bohyni matke Zemi jej bola však vzdávaná aj v bežnom živote, keď sa jej obetovala z každého nápoja prvá kvapka a z každého jedla prvá štipka. Známe je aj príslovie: Nebi Zem, nedá Ti chleba.