23.06.2017

Bohyňa Dona

ilustratívny obrázok

Dona je Bohyňou vody. Prichádza 21.júna, čo je čas letného slnovratu. To znamená, že je najdlhší deň a najkratšia noc. Vládne pocitom, jej prejavom je dážď, rosa, ale sú to aj slzy. Slzy, keď im dovolíme plynúť, dávajú obrovskú úľavu a liečia. Dona vládne vodným zvieratám. Jej farby sú svetlomodrá, belasá, tyrkysová. Smer je juh.


Vodička voda je naše prvé stretnutie v maminkinom brušku, matkina plodová voda nás ochraňuje a vyživuje celé tehotenstvo. Hojdáme sa na vlnách pohybu našej mamičky v bezpečí jej bruška. Je to však aj krv, či pot a naša lymfa, ktorým vládne voda. Preto môžeme vnímať príliv a odliv cez naše vlastné telo. Sme z veľkej časti vodou. Dostávajú sa nám cez ňu informácie, je naším zdrojom poznania. A ak máme vo svojom živote ľudí spätých s prírodnými živlami je možné, že nám bude dopriate posledného omytia, aktu rozlúčenia sa s mŕtvym telom, uvoľnenie duše na prechod na druhý breh. Sviatok vody, letný slnovrat bol spojený s čistením lesných studničiek, kúpaním sa v potôčikoch a milovaním sa na poliach, aby bola zabezpečená hojná úroda.

Ktoré z rozprávkových bytostí sú späté s vodou?

Víly sú nerozlučne späté s vodami, hlavne s vodnými prameňmi, ale aj s vlahou z neba. Víla je pravou bohyňou počasia, budí vetry, dáva dážď, búrku aj krupobitie. Báje o morských pannách sú všeobecne rozšírené. Do polovice majú telo ľudské, druhá polovica je rybia. Podľa ruského podania sú morské panny veľmi krásne a majú zvodný ľúbezný hlas. Morské panny prenasledujú koráby. Rusalky boli podľa pôvodnej viery bohyne vôd, riek a potokov. Slovo “ruslo” označuje riečisko, hlbinu alebo tôňu. Neskôr sa verilo, že sú to duše utopených dievčat, ktoré roznášajú svetielka (bludičky), sú vraj v spojení s mŕtvymi.

Rusalky si predstavovali ako pôvabné devy s rozpustenými vlasmi siahajúcimi až po kolená. Vo vlasoch spočíva ich sila: kým majú vlasy mokré, môžu nimi zatopiť celú krajinu, keď im uschnú, strácajú svoju moc a hynú. Prebývajú na dne vôd, kde majú krištáľové paláce, v zime prebývajú vo veľkých riekach východnej Európy - ich činnosť začína na jar, keď sa všetko zazelená. Kráľovnou Rusaliek je Dana. Dana sa veľmi často spája s dúhou. Slovania mali dúhu vo veľkej úcte, považovali ju za božie zjavenie alebo znamenie. Jej spojitosť so slnkom je v jej zjave (zlaté vlasy, biele telo).