27.11.2012

Tvoje dieťa ako šanca pre Teba

Zdeňka Jordánová, Eugenika, 2008, 1.vydanie

Podobne ako Zdeňka Jordánová som facilitátor metódy One Brain, preto mi knižka aj štýl písania boli blízke,ľahko pochopiteľné aj zrozumiteľné. Ľahko sa mi čítalo o tom, že náš život tu na Zemi je naša voľba. AJ to, že si všetko, či chceme alebo nie pamätáme vďaka múdrosti nášho tela a duše a bunkovej pamäti.

Knižku som nečítala len raz, pravidelne som ju viac, či menej náhodne otvárala pri výchove nášho druhého syna od jeho troch rokov minimálne do tých piatich. Po tomto jeho veku som pochopila, že už som vo fáze, keď sa učím viac ja cez moje deti. Denno denne som vnímala, že sú mi veľmi dobrým zrkadlom. A nebudem predsa nadávať odrazu v zrkadle...porozmýšľam ako zmeniť vzor. Vtedy prišlo ďalšie tehotenstvo a malý Matej :)

V tejto knižke nás autorka prevedie príbehmi klientov od tehotenstva, cez pôrod, škôlku a školu detí až po dospelosť. Cez príbehy klientov sa autorka pozastavuje  aj nad životnými udalosťami ako sú rozvod, alergie, strachy, dyslexia, drzosť, malý tyran, či postihnutie...

A vždy poukazuje na to, že "choroba" či "problém" sú vždy dôsledok a nie príčina a že majú riešenia. Samozrejme, riešenia sú závislé od toho ako veľmi sme do problému ponorení, a platí aj to, že na jeden problém môže byť viacero riešení. Každý príbeh má však pointu, ktorá je milým a láskavým vhľadom autorky na problém.
Dovolím si citát autorky zo začiatku knižky:
Najlepšie sa učíme tým, že učíme druhých. Podľa toho ako druhí pochopia to, čo sme im chceli odovzdať, zistíme nakoľko dobrí učitelia sme....Naše dieťa je na začiatku. Pozoruje okolitý svet a dôveruje nám. Zatiaľ len urobilo veľké rozhodnutie - žiť s nami. Mnohí z Vás majú možno obavy, či budú svoje dieťa správne vychovávať. Avšak nie je nič, čo by bolo správne alebo nesprávne. Budete ho vychovávať jedine tým ako žijete Vy sami...

Príbehy v knižke sú skutočne zo života a "k veci". Kamarátka mi tvrdila, že sa jej knižka čítala ťažko. Nuž niektoré príbehy si človek za klobúk nedá...A asi najťažšie je pochopiť, že  všetko má dôsledky a za všetko nesieme zodpovednosť, nie však tú, ktorú tu máme definovanú právne. Zodpovednosť za naše každodenné voľby a spôsoby ako sa správame, kde klameme iných a tým aj seba.
Pre mňa to je a bolo zmysluplné čítanie a autorke za túto knižku zo srdca ďakujem :)