14.09.2012

Ingrid Bauerová - Bez plenky

Vydavateľstvo DharmaGaia, Praha, 2009

Pred začatím bezplienkovania som nechcela nič čítať, aby som nerušila svoje inštinkty. Neskôr mi kamoška venovala túto knižku a je to naozaj zmysluplné čítanie. A to bez ohľadu na to, či budete s dieťatkom komunikovať o jeho potrebách vyprázdňovania alebo nie.
Keď som knižku držala v ruke po prvý raz mala som veľmi veľmi dobrý pocit, no prekvapilo ma aká je hrubá. V tom čase sme už komunikovali s Matejkom o jeho potrebách vyprázdňovania, no aj tak som sa dozvedela veľa nového a prečítala som si pár naozaj krásnych ľudských postrehov. Podnadpis dielka je Láskavá múdrosť prirodzenej hygieny nemluvniat a je to naozaj to čo je na knihe podstatné -láskavy pohľad na tému, o ktorej zvyčajne všetci civilizovane mlčíme, hoci potreba vyprázdňovania nás sprevádza od narodenia...
Autorka považuje bezplienkovú starostlivosť za súčasť intímneho vzťahu rodičov a dieťaťa a je to súčasť väčšieho celku, ktorým je citlivá a ústretová výchova. Je doležitejšie byť ako robiť...Ingrid B. verí, že bábätká sú najšťastnejšie vtedy, ak trávia prvé mesiace a roky v tesnom kontakte s rodičmi a najmä matkou.
Ak sa s týmto výrokom stotožňujete, resp. neviete ako v živote nájsť a naplniť "pocit správnosti", bezplienková starostlivosť o bábätká môže byť vašou cestou k tomuto pocitu.
Knižka je úžasný sprievodca životom, cítiť a byť však už musíte sami za seba. Máte sa však o čo oprieť, lebo autorka vychovala 3 detí a opisuje svoj vlastný posun od plienkovania po bezplienkovanie a komunikáciu s bábätkom od narodenia.
Bezplienkovanie nie je novinka, je to naša prirodzená výbava a potreba a bez plienok prirodzene žijú milióny bábätiek v tzv. necivilizovaných oblastiach sveta. Nie je to nič nové, je to len cesta k tomu, na čo sme od prírody pripravení. Viem, že každý novopečený rodič tápe v tom, čo áno a čo nie, a prečo áno a prečo nie. Silu argumentov v knižke aspoň pre mňa dopĺňala sila autenticity - sila prežitkov a skúseností autorky. Sú tam aj argumenty a to (citujem):
  • Bábätká sú si už od narodenia vedomé svojich vyprázdňovacích potrieb
  • Prirodzená hygiena bábätiek je spôsob ako uspokojiť tieto potreby
  • Ak sú potreby vyprázdňovania uspokojované už od narodenia, nemusí sa batoľa neskôr učiť ako ich rozpoznávať
Z vlastných skúseností a porovnávaním realizácie vyprázdňovacích potrieb s mojimi skôr narodenými deťmi sa s vyššie uvedeným citátom naplno stotožňujem. A týka so to detí zdravých ako aj detí s postihnutím akým je napr. DMO a má ho môj syn Miško. V knižke nájdete aj podrobnejšie opísaný rozdiel, čo sa deje pri prirodzenej hygiene bábätka a čo pri vyprázdňovaní detí, ktoré sa na záchod učia ako batoľatá alebo v ešte neskoršom veku.
Ekologický prínos - cca 2,5 tony plienkového odpadu ušetríte...
Je to pre mňa prekrásne čítanie a rada knižku otváram znova a znova v chvíľkach voľna. Prajem podobný prežitok a veľa láskavosti aj Vám a Vašim deťom.