02.05.2014

Srdiečko -servítková technika

ilustratívny obrázok

Tento návod je určený pre prácu so skupinou detí vo veku 6 až 8 rokov. U starších detí je možné zrealizovať samostatnú prácu podľa návodu. Určite je fajn, porozprávať sa o miešaní farieb, výbere motívu na lepenie, kombináciách motívu a podkladovej farby a pod.

POTREBUJEME:
Polystyrénové srdiečka rôznej veľkosti, ploché štetce, akrylové farby, servítky alebo decoupage papier s malými vzormi (kvietky, motýliky, srdiečka, vtáčky,...), lepidlo na servítkovú techniku, akrylové farby.Môžeme použiť aj rôzne flitre, 3D lak. Ak maľujeme s menšími deťmi potrebujeme špajdle na napichnutie srdiečka počas maľovania. Na sušenie potrebujeme 7 dcl fľašu od zaváranín alebo kvetínáč s hlinou. Na zavesenie srdiečka potrebujeme stužku a špendlík.


ČO BY DETI MALI OVLÁDAŤ:
Ak pracujeme so skupinou menších detí, je dobre rozdeliť ich na skupinky po 4 (2 lavice oproti sebe). deti by mali dobre ovládať miešanie farieb z troch základných farieb (červená, modrá, žltá) a slovnú zásobu: základné a doplnkové farby, odtieň, miešanie, pastelové odtiene, sýte farby, podkladová farba a pod.
Určite by deti mali vedieť vystrihovať.

PRACOVNÝ POSTUP:
1. Spravíme si predstavu, čo chceme dať na srdiečko, premyslíme si rozmiestnenie a zvolíme si podkladovú farbu. Podľa možnosti v pastelových odtieňoch. Ukážeme deťom hotový výrobok a necháme ich nech sa rozhodnú, prípadne poradíme.
2. Každému namiešame/pomôžeme namiešať odtieň farby. Použijeme cca 6 hráškov farby na 10 cm srdiečko. Na dva nátery.
3. Srdiečko napichneme na špajlu, tenko natrieme farbou a počkáme kým uschne opreté na špajdli v 7dcl pohári.
4. Kým srdiečko schne, vystrihneme si príslušné motívy. AK sú menšie detí, neobstrihávame presne, ale len obrysy, príp kruh okolo motívu.
5. Spravíme druhý náter. Dáme sušiť.
6. Dokončíme strihanie motívov.
7. Ak pracujeme so servítkou, oddelíme jemne farebnú vrstvu od dvoch bielych vrstiev servítky. Ak pracujeme s decoupage papierom namočíme ho do vody a hneď vyberieme.
8. Umytým štetcom natrieme na srdiečku miesto, kam pôjde motív. Položíme ho na lepidlo. Štetcom narovnávame motív a natrieme ho zhora lepidlom. So štetcom pracujeme veľmi jemne. Postup opakujeme, kým nenalepíme všetky motívy. Usušíme.
9. Použijeme flitre, či sýte alebo zlaté farby na domaľovanie niektorých miest na srdiečku - ak chceme. Menej je niekedy viac.
10. Ak sú motívy suché, môžeme ešte použiť 3D lak, ktorý vytvára plastický dojem. Schne niekoľko hodín a je pomerne drahý.
11. Na záver na srdiečko upevníme špendlíkom stužku.
Teraz už ostáva iba odovzdať darček :)