03.02.2014

Éčka alebo na čo naletíme pri kúpe kozmetiky

Po prečítaní článku Éčka v kozmetike (www.ozinfodom.info) som šla prekontrolovať svoju kúpeľňu. Bola som zošokovaná. Hľadala som teda, kde a čo bezpečné nakupovať. Pri tom som si postupne uvedomovala akým trikom často naletíme. Keďže dekoratívnu kozmetiku som vylúčila už dávno, túto skúsenosť sprostredkovať nemôžem. Vylúčila som ju, pretože to pre mňa neznamenalo byť sama sebou, ale schovávať sa za mejkap. Čo sa však týka napenenej vane, voňavých vlasov, to som vždy chápala v spojení s čistotou. A teda o to viac som bola zvedavá, čo to doma vlastne používam. Tak som teda pátrala najmä po zložení prípravkov pre deti. Pri nákupoch som prezerala zloženie prípravkov, ktoré si môžete kúpiť v lekárňach, či bio obchodoch. Tieto zistenia som teda zhrnula do článku. Konkrétne kozmetické prípravky uvádzam len výnimočne. A naozaj odporúčam venovať čas prečítaniu štítku pred nákupom. Aby ste po príchode domov neboli sklamaní...

Ako prvé som si pripravila PREHĽADNÉ ZHRNUTIE.
Prehľadné zhrnutie Vám umožní vedieť, čo chcete z kozmetiky vylúčiť a prečo. To prečo je dôležité, ak sa rozhodujete, či pre krásu predsa len niečo podstúpite alebo, či je prípravok pre Vás "relatívne" neškodný. Napríklad: pokiaľ práve nemáte alergiu, tak SLS a SLES sa zdá byť vcelku bezpečné, vylúčite ho pravdepodobne až vtedy ak sa u Vás alebo u Vašich detí objaví svrbenie...Je však šokujúceho, že práve túto látku nájdete takmer všade. A ani to, že produkt kúpite v lekárni, či bioshope, nie je žiadnou zárukou, že sa tam uvedená látka nenachádza (je dobré skontrolovať si aj také "populárne" produkty firiem ako napríklad Manufaktura alebo CutisHelp).

Potom sa pribrala skúmať svoje mylné presvedčenia.
ČO JE DRAHÉ, TO JE DOBRÉ
Samozrejme v dnešnej dobe platí, že za kvalitu si treba priplatiť. Preto kvalitné tekuté mydlo na ruky stojí minimálne 3 Eurá... ALE môže sa aj Vám stať, že zadná strana informuje o obsahu parabénov. A tak levanduľový DETTOL už viac nekupujem. Podobne dopadol aj TETESEPT sprchový gél pre svaly a kĺby obsahuje hneď päť druhov parabénov, napriek tomu že stojí minimálne 5 Eur. V lekárni som siahla po viac ako 10 eurovom šampóne z radu BIODERMA. Tiež obsahoval parabény. Takže moje ponaučenie bolo, že nech chytíte do rúk akokoľvek dobre zabalený a  drahý výrobok zaváňajúci luxusom, pekne ho najskôr otočte na druhú stranu a pozrite sa, čo je v ňom. Ušetríte mnoho sklamania, Vaše zdravie a eurá.

ČO JE Z DOBRÉHO ZDROJA, MUSÍ BYŤ DOBRÉ
Za dobrý zdroj som považovala lekárne a prípravky, ktoré tam dostanete kúpiť. Žiaľ, prišla som domov s vitamínom E, kde ako pomocná látka bol uvedený parabén... Takže opäť platí- venujte si čas a čítajte etikety - ide o Vaše zdravie a zdravie Vašich detí.

ČO JE PRE DETI, TO JE DRAHÉ AJ DOBRÉ

Nuž nie je to tak vždy. Milo ma prekvapila produktová rada SauBär dostupná v DM, ALVERDE- prírodná kozmetika dostupná v DM a detská kozmetika KRTKO z MANUFAKTURY. Z týchto rád kupujem však len šampóny. Avšak propylén glycol obsahujú aj detské obrúsky značky babylove a smelo sa nich hrdí značka, že vynikajúco obstali v eko-teste. Takže som zasa naletela.

Čo ma vyviedlo z omylov bola jednoduchá otázka: A NAOZAJ TO POTREBUJEM?
Toto bola otázka, ktorú som si položila, keď som si preskúmala vlastné vyššie uvedené presvedčenia. A už si ju kladiem vždy, keď sa chystám do drogérie...Znamená to napríklad to, že nejako automaticky siahnem po detských vlhčených obrúskoch. ALE: naozaj ich potrebujem? Uvedomila som si, že v mojom podvedomí nastúpili usmiate očká detí z reklamy. Hoci reklamy vypínam už aspoň desať rokov. Nuž niektoré presvedčenia mám asi dobré zažraté v krvi. Nekupujem obrúsky, kupujem usmiate a šťastné dieťa! To je to, čo mi beží v podvedomí. Nuž opäť oklamaná. Uvedomila som si to aj pri výrobku tetesept. Kúpila som si vidinu zdravého chrbta... a podobné rozsvietenie sa Vám možno objaví pri viacerých "zaručene dobrých" výrobkoch. Chcela som sa naštvať. Namiesto zlosti však prišla úľava. (VIEM, že u mnohých nastúpi zlosť a ruka v ruke s ňou aj pocit bezmocnosti. Ako nás strašne klamú...A zarábajú na nás. Je to však iba slepá cesta, ktorú si môžete ušetriť...) Úľava, keď som si uvedomila, že to predsa viac takto robiť nemusím...

A hneď prišla aj druhá otázka: ČÍM VIEM TENTO PRODUKT NAHRADIŤ? A AKO SA TEDA BUDEME UMÝVAŤ?
A tak som teda vyhodila TETESEPT s parabénmi, dopotrebovala penu a sprchové gély a šampóny s SLS... A čo teraz? Vyvstala otázka: sme tak strašne špinaví, že sa musíme tak strašne drhnúť kadečím? Odpoveď prišla so smiechom.
NIE. Možno to, čo sa snažíme umyť nie je špinavé telo, len zamazané presvedčenia o tom, čo je správne. Pomohol mi aj pobyt v pôrodnici so štvrtým synom. Bábätka sa najnovšie umývajú každý druhý až tretí deň v čistej vode, bez mydla (len riťka sa namydlí) a peny a šampónu.

Nuž viem, že mnohí aj tak siahnu po drahých náhradách a eko produktoch. Aj to je cesta. Ja som si však povedala, že sa uskromníme a niečo skúsim vyrábať doma sama...

Ako je to u nás teraz?
A tak som teda začala od seba a doma robím krém aj tablety do kúpeľa. Rozhodla som sa  úplne vylúčiť peny na kúpanie. Jednoducho používam iba soľ z mŕtveho mora (Nona alebo Das gesunde plus z DM), magnéziovú soľ alebo doma vyrobené šumivé tablety (Zelená lekáreň na Spektrum Home). Sem - tam kvapnem do vody pár kvapiek oleja IMUNA (www.eone.cz).
Na umývanie sa používame  celá rodina mydlá ALVERDE a nejaké sa mi snáď podarí časom vyrobiť. Na vlasy používame šampón KRTKO z Manufaktury a Kleine elfe z ALVERDE. Máme však aj obyčajnú schaumu s Q10.
Na krémovanie používame medovkovo-nechtíkový balzam (základný recpet je medovkový balzam z programu Zelená lekáreň na Spektrum Home). Medovka aj nechtík si rastú v príjemnom prostredí Liptova a olivový a mandľový olej v ňom nič nepokazia. Pokaiľ potrebujem niečo hydratačné, tak siahnem po BIO - kokosovom oleji (DM, 7 Eur, 300 ml). Veľmi sa teším na najbližšiu sezónu, do krému skúsim pridať poldávky kokosového olej a nejaký prírodný vitamín E....(www.starlife.sk). Plienky používam s flísovou vložkou Little Lamb (napr. www.latkovky.sk). Detské vlhčené obrúsky - ešte som sa ich nevzdala. Teraz pri novorodenom bábätku- bezplienkáčovi, ktoré cikalo a kakalo každých 20-30 minút som ich používala. Asi by som sa riadne nabehala do kúpelne. Ale teraz ich už takmer nepotrebujem a budem ich používať na cestovanie a vychádzky von, keby poruke nebola voda.

Viem, čo som spravila pre seba a svoju rodinu a mám z toho radosť. Snáď to pomôže aj Zemi, veď určite ušetríme nejaké plienky, plastové nádoby a ťažko odbúrateľné komponenty v produktoch, ktoré jednoducho nekupujeme. Aj to je cesta ako nenadávať na veľké kozmetické spoločnosti a na to, aké produkty nám podsúvajú. Dúfam, že tento článok a naša cesta budú pre Vás inšpiráciou. Nie je to návod ani prikázanie, len jeden spôsob pohľadu na svet.

PREHĽADNÉ ZHRNUTIE alebo čo hľadám, keď kupujem kozmetiku- vybraté z článku Ečka v kozmetike.

PARABÉNY: methyl-, propyl-, butyl- a ethyl- parabény.Hľadajte metylparabén, etylparabén, propylparabén,
butylparabén, ako aj kyselinu 4-hydroxybenzoovú, propylester, propyl-4-hydrobenzoát, kyselinu benzoovú a 4-hydroxybutylester.
Použitie: ako syntetické konzervanty vo väčšine kozmetických prípravkov. Sú najpoužívanejšími konzervačnými látkami v mejkapoch
Nebezpečenstvo: alergény, napodobňujú estrogény, podozrivý z karcinogenity.

PROPYLENE GLYCOL (PG) - POLYETYLENE GLYCOL(PEG) - ETHYLENE GLYCOL(EG)-Hľadajte PEG-číslo alebo s koncovkou „eth“ a číslo, napr. „Ceteareth 33“. Nazývajú sa aj Polyglycol, Polysorbate alebo Copolyol
Použitie: bežné zvlhčovače a nosiče vôní v olejoch. PG nájdeme v šampónoch, rúžoch, krémoch, pleťových vodách, vo vlhčených obrúskoch – aj detských!Nebezpečenstvo: môže vyvolávať dermatitídu a podráždenie kože. Môžu inhibovať delenie a rast kožných buniek, ale aj poškodenia obličiek a pečene.

FTALÁTY: DBP, DEP, DMP Použitie: laky na nechty, parfémy, toaletné vody.Nebezpečenstvo: znižujú plodnosť žien aj mužov,ohrozujú vývoj plodu, vznik vrodených vývojových vád u detí.

SODIUM LAURYL SULFATE (SLS) a SODIUM LAURETH SULFATE (SLES)
Použitie: v 95 % šampónov, pien do kúpeľ, a v niektorých zubných pastách.Nebezpečenstvo: dráždia kožu aj oči, spôsobujú svrbenie.

ACRYLAMIDE
Použitie: je zložkou vo väčšine krémov na ruky a pleť. Nebezpečenstvo: je preukázaný vznik nádorov u laboratórnych zvierat, spojenie s rakovinou u ľudí nebolo preukázané.

FARBIVÁ: Cl 42090 brilantná modrá, Cl 42051 patentná modrá
S obľubou pridávajú do pánskych aj dámskych kozmetických prípravkov na ošetrenie pokožky po holení a depilácii. Nebezpečenstvo:Preniká do krvného obehu.

MINERÁLNY OLEJ – Parrafin liquidium /Petroleum A INÉ ROPNÉ DERIVÁTY, Hľadajte Parafín, Microcristalline Wax alebo Ceresin.
Použitie: hlavná zložka olejov pre bábätká, kúpeľové a telové prípravky.Nebezpečenstvo: Obalia kožu ako plastová fólia a zabraňujú vylučovať toxíny; obmedzujú prirodzené funkcie potných žliaz.


DEA/ TEA/ MEA (dietanolamín, trietanolamín, monoetanolamín, kokamid DEA)
Použitie: Tieto chemikálie sa používajú ako emulgátory a penivé látky v šampónoch, pleťových vodách a mejkapoch.Nebezpečenstvo: je podozrenie, že sú karcinogénne.

HALOGENORGANICKÉ ZLÚČENINY
Použitie: ako konzervačné látky. Poznáme ich podľa toho, že súčasťou názvu je Bromo, Jodo alebo Chloro.Nebezpečenstvo: vyvolávajú podráždenie a alergické reakcie pokožky.

SILIKÓNOVÉ EMOLIENCIÁ, Hľadajte cyklometikón, dimetikón a dimetikónkopolyol.
Použitie: pridávajú sa do výrobkov, aby dodali vlasom, či koži hebkosť. Nebezpečenstvo:nie sú biologicky odbúrateľné.

TOLUENE, Hľadajte aj Butylated hydroxytoluene (BHT) obsahuje toulén. Iné názvy sú benzoic alebo benzyl.
Použitie: prípravky pre ošetrovanie nechtov, farbenie vlasov a vo väčšine syntetických vôní. Nebezpečenstvo: jed; nebezpečná návyková látka, ktorá spôsobuje anémiu, srdcovú arytmiu, poškodenie pečene a obličiek; nebezpečná v tehotenstve.

DIOXANE
Použitie: všade tam, kde je súčasne PEG, SLES; v chlórom bielených tampónoch – vložkách – obrúskoch, plienkach.

OLOVO
Použitie: rúže. Keďže sa pokladá za kontaminant, nikde sa na štítku ako zložka neuvádza. Hľadajte -octan olovnatý
Nebezpečenstvo: je nebezpečné tým, že sa v tele hromadí. Mimoriadne citlivé sú naň tehotné ženy, vyvíjajúce sa plody a malé deti. Je to nebezpečný neurotoxín, ktorý môže spôsobiť poruchy vo vývoji nervovej sústavy a správania.

HLINÍK, Nájdeme ho pod názvami: aluminum hydroxide, aluminum oxide, aluminum chlorohydrate, aluminum silicate, aluminum, stearate a aluminum octenylsulfate.
Použitie: dlho bol považovaný za netoxický, preto je bežnou súčasťou rôznych produktov: deodoranty, opaľovacie krémy, obrúsky, tampóny. Nebezpečenstvo: koža má schopnosť vstrebávať neurotoxický hliník; dostáva sa aj na citlivé sliznice, kde sa veľmi ľahko vstrebáva a vstupuje do krvného obehu.