30.03.2012

Bezplienková metóda - prvý mesiac

ilustratívny obrázok

Tu nájdete postrehy z nášho prvého mesiaca bezplienkovania s Matejom...

A tak sme začali s cikaním do nočníka...
Keď som sa na 100% rozhodla, že budeme robiť bezplienkovú metódu, tak Matej mal 7 týždňov. Nevolala by som to bezplienková metóda, ale skôr toaletný tréning s bábätkom.
Matej od narodenia skutočne dával najavo, že mu treba kakať. Bol však rýchlejší ako ja :) Očervenel, zatlačil a bolo po. Najlepší čas na kakanie aj trénovanie je ráno, hneď po prebudení. Matej spočiatku mal túto hodinku skorú - okolo 5h ráno, takže ja som dosť ťažko rozliepala oči. No zvyčajne trpezlivo počkal, kým sa posadím...
Prudké pohyby vo všeobecnosti vôbec nie sú prospešné :) a pri trénovaní už vôbec: Skúsila som to raz, nervózne z neho ťahať dolu oblečenie a Matej na mňa kukal pohľadom, či som v pohode. A tak som pochopila, že kľud je NAOZAJ dôležitý...

Cikaniu aj kakaniu cez deň predchádzal nepokoj - Matej začal kopkať a ošívať sa. A to bol prvý signál, keď som už chystala nočník a vyzliekala ho. Vedela som však odlíšiť, či to nie je iba tým, že sa teší, alebo, že chce ísť na ruky... Za to ďakujem intuícii a Matejovi, že dobre vysiela, čo potrebuje :)
Na nočníku, bolo treba počkať, kým nedokakal. To niekedy trvalo aj dlhší čas, jednoducho sa prestal napínať a tlačiť a jednoducho úplne pokojne sedel. To bol koniec činnosti. Zvuk, ktorý spočiatku sprevádzal kakanie bolo "mmm". A trošku vtiahol hlavu medzi plecia.
S cikaním mi Matej pomáhal jedno celé poobedie. Naozaj som mala pocit, že trénuje on mňa. Napapal sa a šiel cikať. A takto sme sa zabávali celé poobedie, až kým neprišiel tato s Miškom. Matej na mňa vždy skúmavo pozrel, či už chápem. Pre predstavu dodávam, že bábätko ciká aj každú polhodinku, dosť to závisí od toho ako často pije. Matej zvyčajne ciká po prebudení a po napapaní. takže Matejko cikal a papal naozaj každú polhoďku, ale len predné mliečko, až "vyrobil" celkom zelené kakanie. Zvuk, ktorý sprevádzal cikanie bolo "eé".
Píšem bolo, pretože čím viac chápeme (ja aj manžel) tým menej nám pomáha, ale to som si uvedomila až teraz :)
Ako sa píše v jednej knižke: Bábätko=perfektný príklad menšinovej vlády.
Celkom chápem, prečo mi bolo povedané, že "začala som až od troch mesiacov" Malé bábätko chodí na záchod omnoho častejšie. je to však aj jedinečná príležitosť na skúšanie cikania.
Asi treba podotknúť aj to, že Mateja vždy pochválim. A ešte čosi - odkedy chodíme cikať a kakať do nočníka, takmer nepoužívam rybaciu masť, ani sudokrém, ani iný krém na zapareniny. Matej má nádhernú zdravú pokožku. Asi raz za týždeň použijem kalciovú masť alebo olej kvôli premasteniu pokožky. Nič viac nie je treba.