20.04.2011

Jarná detoxikácia mysle, zvykov a tela a babské recepty

Skutočný neporiadok vzniká v hlave, v myšlienkach. Takže vtedy je skvelý čas uvedomiť sa - kde som, čo teraz robím, ako sa cítim?

Keďže po zime sme zaspatí, telo, myseľ aj duša potrebujú pomôcť...
Ako sa ten stav zaspatosti pozná? Nie je to len fyzické zaspávanie, je to aj neproduktívne veľa myšlienok. Alebo keď namiesto niečoho k veci, napíšete polstrany nudných omáčok a nechce sa Vám to po sebe čítať. A to už nehovorím o druhých...
Pre mňa osobne je nebezpečný stav fantazírovania a ulietavania, vymyslím čokoľvek akurát, že to treba aj zrealizovať...Keď sa načapám, že chcem, aby to za mňa robil niekto iný, tak to nie je, že som manažér...to je lacná výhovorka a nezodpovednosť. Asi preto som študovala manažment...
A čo viac – vymýšľať -tomu hovorím – robiť neporiadok. Skutočný neporiadok vzniká v hlave, v myšlienkach. Takže – vtedy je skvelý čas uvedomiť sa – kde som, čo teraz robím, ako sa cítim?
A je fajn prejsť na fyzickú činnosť, najlepšie upratovanie, cvičenie. Pozor – spočiatku som to robila nesústredene – je úplne skvelé ak sa sústredíte na to, čo práve robíte. Ak umývate riad, tak sa pozerajte, voňajte, dýchajte, cíťte, či to robíte v napätí alebo uvoľnená. Je Vám voda príjemná, alebo páli?
Pri tomto pozorovaní sa som zistila, že zo zvyku – som napätá aj pri čistení mrkvy...Teraz dýcham omnoho uvoľnenejšie a určite sa to zlepší. Ako sedíte pri počítači? Možno si myslíte, že toto s detoxikáciou nič nemá – ale má, buď sa Vám svet točí v hlave, alebo energia prúdi celým telom, alebo len niektorými časťami... Ako sa Vám môže točiť svet v hlave – jednoducho, stačí zle sedieť, zablokovať si krčné stavce a tok myšlienok v hlave vytvorí neznesiteľný tlak, ba až bolesť.A čo studené nohy, ruky?
Ak ste sa niekde vyššie našli, nuž ... skúste byť múdre a poučiť sa na mojich chybách, na čo som musela prichádzať dlhé roky a užívajte si čas, ktorý tým získate.

Najskôr sa čistí hrubé črevo (rôzne spôsoby - klystír, laxatíva-psyllium, 5-dňová ryžová diéta...). Mne sa osvedčil aj zelený jačmeň zarábaný do vody (aj keď väčšina ľudí ho asi vníma aj ako to, čo telu dodáva). Určite sa po jeho mesačnom pití zmenili úplne chute. Mladší syn ho piť nechcel a bol rozmaznaný na všetko sladké... teraz máme doma v mištičke orechy a sušené ovocie a potreba čokolád, keksíkov klesla sama od seba. Jednoducho istý čas si do svojej poličky po sladkosti chodil- návštevy nanosia všeličo...a potom sa preladil – stačí mu sladká mrkva, banán, sušené ovocie a sem-tam si dá lyžičku medu, či kúsok marcipánu... Ako rodina tým pádom aj výrazne menej solíme...

Detoxikácia pečene - Pečeň sa stará o detoxikáciu celého tela, spracuje aj škodliviny z liekov a stresov. Preto aspoň mesiac treba piť rozmiešanú lyžičku medu, šťavu z polky citróna a lyžičku olivového oleja.Tento recept nie je vôbec v súlade s makobiotickou stravou, je z knižky domácich receptov...Pre znalejších vyvažovania energie jing a jang v strave aj tele odporúčam 20-ročný kalendár za 19 eur na www.relaxica.sk

Keď niečo dávame z tela von rôznymi detoxikačnými kúrami, vždy odchádzajú aj "dobré" látky a tie treba po 2 týždňovej, či mesačnej detoxikácii jednoznačne doplniť. Netreba doplňať hneď počas detoxikácie – je to ako keby ste si na špinavú dlážku dali vosk na leštenie – odíde aj špina aj vosk... Niektoré látky si telo vie obnoviť samo a iné je treba pridať...Tu pomôže len cítiť, na čo mám chuť, čo moje telo potrebuje. Samotným liekom je potrava ako taká, čaje, vitamíny, minerály a stopové prvky. A keď je telo dlhodobo zaťažované, treba to, čo odíde s detoxikačnou kúrou aj doplniť! No a hlavne treba veľa piť –obyčajnú čistú vodu.

Za veľmi prijateľnú cenu je dostať oleje z rôznych semiačok - tekvicové, paprikové, makové, sézam...Oleje sú nielen na detoxikáciu, ale aj pomáhajú istým orgánom, či koži, zvyčajne ich dostať v lekárni - firma Jage, www.jage.sk

Detoxikačný kúpeľ
Do vody s teplotou okolo 40 stupňov pridáme nasledovný zoznam:
1 sóda bicarbona
200 g soli z mŕtveho mora (DM drogéria, cca 3 eurá)
0,5 l jablčného octu
0, 2 dcl olivového oleja alebo rôzne oleje - pupalkový a pod.
3 PL medu
môžeme pridať po kvapkách vońavé silice, ktoré nám robia dobre. V kúpeli treba zotrvať okolo aspoň 40 až 60  minút, po kúpeli osprchovať, zabaliť sa do plachty, osušky a hodinu odpočívať. Opakovať sa môže asi mesiac, raz za týždeň, potom pauza aspoň mesiac. Nie je vhodné pre tehotné ženy a pre tých, čo majú problém so srdiečkom a s tlakom.

Nádcha,hlieny, príp. teplota sú sprievodné javy detoxikácie. Potlačiť ich liečivami nie je vhodné...keď už sa telo čistí, treba mu pomôcť...

Aj pri chrípke, či zaľahnutých ušiach, zapchatých dutinách a detoxikácii je mojím liekom číslom jedna cesnak...všetci asi poznáte cibuľový sirup - pokrájaná cibuľa, zaliať 1 PL medu a nechať stáť, a po lyžičkách papať vyluhovanú šťavu. Prečo med – skúste uvidíte, verím, že oceníte ako ja...Skladujte max. 24-48h nie viac.

Cesnakový sirup
5 strúčikov cesnaku nadrobno nakrájaných
1PL medu
Cesnak je prírodné antibiotikum číslo jedna. Skladujte max. 24-48h nie viac. Pri zaľahnutých ušiach, zabaliť do kúska vlhkej vreckovky  a šup do ucha alebo oboch. V noci to zvládnete a ráno sa zobúdzam s odľahnutými ušami. Cesnak sa vylučuje dosť aj cez kožu, no pár dní to zvládnete.

Tak prajem príjemnú jarnú očistu. Nezabudla som na Deň Zeme...Na prechádzky s Miškom a Kubkom si pribalím mokré vreckovky a dáku igelitku navyše-pozbierame, kde práve sme.