23.09.2017

Zem - Bohyňa Mokoša

ilustratívny obrázok

Mokoš je Bohyňa Zeme. Prichádza v čase jesennej rovnodennosti.Vládne do Dušičiek. Je to čas ubúdania svetla (21.septembra – 2.novembra). Je Bohyňou uzemnenia, stability a je patrónkou liečenia tela. Patrí k nej neskoré ovocie – jablká, hrozno, orechy a liečivé byliny. Zvieratami sú zvieratá žijúce v zemi – líšky, zajace, jazvece. Jej farba je farbou rozoraných polí- hnedá. Je s ňou spojená vďačnosť za prežitie. Jej smer je západ.

Prvým bohom, ktorému sa ľudia začali klaňať, bol boh Perún. Všetci bohovia v Irii mu začali závidieť, že mu ľudia stavajú chrámy a úpenlivo ho prosia modlidbami aj žertvou, aby ich vypočul.
            Ako prvá sa vynašla bohyňa Mokoša. Zostúpila na zem ako krásna deva a zviedla rúčeho mládenca Mitrana.
            A tak sa narodil prvý poločlovek – poloboh Mokošič. Stal sa z neho žrec, ktorý vyzýval len bohyňu Mokoš a prinášal jej obety. Prosil ju o dobrú úrodu kľačiac na zemi a bozkávajúc ju. Napokon si na ňu líhal s rozpaženými rukami, a tak objímal Matičku Zem.
            Mokoš sa mu zjavovala v sne a učila ho starať sa o pôdu,  chovať ovce a dobytok. V sne mu zverovala tajomstvá veštieb a osudu. Darovala mu kolovrátok, aby ním naučil ženy priasť a tkať súkno, dala mu ešte mnoho darov a naučila ho mnoho vecí. Prezradila mu aj tajomstvo  vysokej byliny s veľkými sladkými zrnami i to, kde ho nájde.
            A tak sa Mokošič vydal na cestu k bránam  podsvetia, lebo práve tam rástla táto vzácna bylina. Putoval dlho, kým našiel bránu do Irie, sídla bohov. Na ceste ho však sprevádzali Mokošine rady, a tak  nakoniec predsa len prišiel k hore Altyr, pod ktorou sa rozprestierala šíra  pláň vlniacich sa zlatých klasov. 
            Zaradoval sa Mokošič, poďakoval bohyni za pomoc a chytro si natrhal  zlatých klasov a ponáhľal sa domov, aby ho boh Veles nepristihol, ako mu berie z toho, čo je jeho. 
            No boh Veles sa predsa len o krádeži dozvedel a už by Mokošiča skántril, keď sa tu zjavila Mokoš a uprosila svojho muža Velesa, aby nezabil jej pozemského syna.
            Veles vždy dal na prosby svojej milovanej ženy a aj tentokrát sa nechal obmäkčiť jej prosbami.
-Dobre teda, nechám ho nažive. Ale  potrestám ho tým, že bude žiť naveky medzi životom a smrťou, bude pomáhať môjmu synovi Polevikovi pásť môj dobytok a strážiť to, čo ukradol, ako aj bránu do podsvetia.- rozhodol Veles. Tu, v tejto dohľadanej informácii, je už Veles Bohom, nie Bohyňou matkou, čo len poukazuje na to ako sa časom dejiny menia v prospech patriarchátu :)


Zem je silná transformačná energia. Spájame sa s ňou v procese uzemnenia, čo je skutočne pojem veľmi podobný tomu, ktorý sa používa v elektrikárčine. Spojíme sa do Zeme a zvedieme prebytočné napätie dolu, do Zeme. Ľahko povedať a pre niektorých nesmierne ťažko urobiť. A potom tu po svete behá množstvo nervóznych, vystresovaných ľudí. Korenistá vôňa Bergamotu nás spája priamo so srdcom, navodzuje pocit uzemnenia. Black Pepper (Čierne korenie) pomáha pri horúčke, otepľuje nohy, ak si vôňu do nich votrieme a objíme nás v bezpečnej náručí. Dodáva odvahu ísť za srdcom. Transformuje energiu zaseknutého hnevu na okamžitú akciu vedúcu k úľave. Má význam položiť si v stave zúrivosti otázku: Čo je potreba urobiť? A vôňa prinesie odpoveď. Výrazná vôňa Clove (Klinček) nielen silne pôsobí a odháňa parazity všetkého druhu ale aj rozpáli líca a rozžiari oči pri nadýchnutí. Cinnamon Bark (Škoricová kôra) rozozvučí srdiečko do jemnosti a sily prepojenia so Zemou. Blažená vôňa nás otvára s každým nádychom, sme ochotní viac a viac dávať cez srdce von do sveta. Corriander (Koriander) má vôňu, ktorá zaštípe na konci jazyka, rozbúcha srdiečko v tóne radosti prepojenia, rozjasní, presvieti a otvorí uši na načúvanie piesne našej Zeme. Thieves (Zlodejíčkovia) – ich vôňa ide cez oči, uši, cez všetky zmysly ide do srdiečka a zabezpečuje im silnú ochranu. Sacred Frankincense (Posvätné kadidlo) čistí priestor hlavy a rozširuje svetlo do celého tela. Cez vôňu Vetiver prichádza hrejivé objatie, silné prepojenie so Zemou akoby sme sa vzájomne skutočne dotýkali. Do tela sa dostáva pokoj a harmónia. Dill (Kôpor) – táto aromatická bylinka uvoľňuje kŕče dýchania, bránicu a umožňuje srdcu vyžarovať energiu na všetky smery a vnáša svetlo do našej mysle. Ginger (Zázvor) nás upokojí, vyživí, zohreje. Všetky spomínané oleje pôsobia silno v oblasti srdiečka, otvárajú ju a ich voňaním na napĺňame pokojom, vnútorným úsmevom, radosťou a vďačnosťou.