23.06.2017

Voda - prejav našich emócií

ilustratívny obrázok

Dona, Belá, Tisa, či Morava sú ženské názvy riek a stelesňujú Bohyňou vody. Prichádza 21.júna, čo je čas letného slnovratu (Summer Solstice alebo Litha). To znamená, že je najdlhší deň a najkratšia noc. Vládne pocitom, jej prejavom je dážď, rosa, ale sú to aj slzy. Slzy, keď im dovolíme plynúť, dávajú obrovskú úľavu a liečia. Dona vládne vodným zvieratám. Jej farby sú svetlomodrá, belasá, tyrkysová. Smer je juh.

Vodička, voda je naše prvé stretnutie v maminkinom brušku, matkina plodová voda nás ochraňuje a vyživuje celé tehotenstvo. Hojdáme sa na vlnách pohybu našej mamičky v bezpečí jej bruška. Je to však aj krv, či pot a naša lymfa, ktorým vládne voda. Preto môžeme vnímať príliv a odliv cez naše vlastné telo. Sme z veľkej časti vodou. Dostávajú sa nám cez ňu informácie, je naším zdrojom poznania. A ak máme vo svojom živote ľudí spätých s prírodnými živlami je možné, že nám bude dopriate posledného omytia, aktu rozlúčenia sa s mŕtvym telom, uvoľnenie duše na prechod na druhý breh. Sviatok vody, letný slnovrat bol spojený s čistením lesných studničiek, kúpaním sa v potôčikoch a milovaním sa na poliach, aby bola zabezpečená hojná úroda.

Naladiť sa na vône vody znamenalo spýtať sa samej seba, o čom je vlastne živel vody pre mňa? Uvedomila som si, že voda je najmä o prejave emócií, o prejavovaní sa ako takom, o bolesti a jej pustení cez slzy, uvoľnenie, plynutie a prispôsobivosť. A tak sme dnešný deň s Maťkou Fančovičovou začali hlbokými osobnými procesmi. Šli sme si na povestné „dno“ a našli sme na ňom emocionálnu nahotu seba. Pravdu. Prítomnosť. A pozvoľna sme sa prehupli z osobného poňatia prejavu emócii do hlbokej intuitívnej práce s vôňami. V podstate akákoľvek vôňa pracuje s emóciami, nie každú sme však vybrali pre živel vody. A viem, že naše poňatie sa môže líšiť vo vnímaní iných ľudí, ktorí svoje poznanie zdieľajú. To naše poznanie viedla jednoduchá otázka: pri ktorej vôni cítime okamžitý pocit smädu? Ktorá vôňa okamžite uvoľní emócie cez prepojenie sa s piatou čakrou? Ktorá vôňa rozpúšťa myšlienkové bloky? Ktorá vôňa rozpúšťa bloky emočné? A akým spôsobom to robí? A tak som z Maťkinho zázračného kufríka povytiahla pár vôni na preskúmanie a tak ako mi prišlo moje vedenie som ich vyťahovala. S Maťkou sme boli zladené v pôsobení, Maťka rozprávala cez obrazy ja cez slová a spolu sme vytvorili poznanie, do ktorého Vás teraz spolu pozývame.
Prvá vôňa bola Balsam Fir - Idaho jedľa – táto vôňa priniesla okamžité hlboké upokojenie, prejav seba navonok z pozície hlbokého vnútorného pokoja, plynutia a objavil sa silný pocit smädu. Po tejto jemnej ženskej vôni som šiahla na Idaho Blue Spruce – Idaho smrek modrý. Tento pán ma vzal do okamžitého akčného prečistenia čakrálneho systému a prečistil dýchacie cesty. Za ním nasledovala Sage – Šalvia, ktorá čistí myseľ, podporuje a posilňuje komunikáciu, prepája cez čistiaci proces druhú a piatu čakru – komunikácia vo vnútri. Šalvia čistí sexuálne zranenia a emócie s tým spojené....„Všetky zranenia, ktoré plynú z nenaplneného sexuálneho života, keď sú z láskou odkomunikované, dávajú priestor a istotu v Bytí“ – takýto vhľad Maťky mi viac ako vyrazil dych.
Thyme – Tymián priniesol korenistú vôňu, ktorá uvoľnila emócie v hrudi, posilnila pľúca, priniesla pocit slobodného dychu a možnosti vyjadriť sa. Toto prepojenie bolo umožnené vďaka súslednosti vôní, najskôr šalvia, potom tymian.
Lavander- Levanduľa priniesla pocit bezpečia a vhľady k riešeniu problémov, odstup, nadhľad... čosi ako keď od taniera špagiet s kečupom zodvihnete hlavu a zrazu uvidíte ľudí okolo seba, priestor okolo seba, celú miestnosť, stromy za oknom miestnosti. Proste poodstúpite.
Eucalyptus Blue – Modrý eukalyptus - táto vôňa je pre mňa charakterizovaná silným smädom. Silná, neústupná aróma akoby rušila ťažobu v hlave, akoby rozpúšťa väzby chcenia v mozgu, úplne čistí myšlienkové vzorce spojené s naliehavosťou a pomáha rozpustiť staré väzby, silno čistí a pýta sa na pravdu: Naozaj chceš toto, od tejto osoby a takýmto spôsobom?
Eucalyptus Radiata – je o poznanie jemnejší, výrazne čistí zrak a odplavuje nánosy toho, čo nechceme vidieť. Cez oči ide do duše.
Eucalyptus Globulus – je ešte jemnejší, prečistí mozog, oči aj dýchanie, ide do piatej čakry a je vyvierajúcim prameňom nášho sebavyjadrenia. Zrazu je jasné nielen „čo“, ale aj „ako“.
Dragon time – Čas draka – čistí a harmonizuje pocity medzi hlavou, 5.čakrou a lonom, napája nás na intuíciu a v mysli neostáva žiadne vedomé chcenie, je tam uvoľnené prázdno... tak trošku si tvrdím, že závideniahodné prázdno... asi sa dá k nemu premeditovať, ale doposiaľ ma nenapadlo, že aj „prečuchať“...
Aroma Life – táto vôňa má záhadne smerovanie od dutín cez tretie oko, zdvíha sa dohora ako kobra a potom vyrazí do mozgu, a nejako nás prepojí so srdiečkom, centrom tých skutočných emócií!!!
Ako poslednú som vytiahla vôňu Surrender – Odovzdanie.  Čo znamená, že môžeme nechať tiecť udalosti života a nechať sa unášať prúdom a byť prúdom seba, v sebe, byť svojou pravdou, svojou skutočnou pravdivou emóciou. Život je jedno nádherné, voňavé dobrodružstvo.