04.03.2017

Panna - Divoká prirodzenosť

ilustratívny obrázok

Bohyňa Zora je Bohyňa PANNA. Jej smer je severovýchod. Sviatkom Bohyne Zory je IMBOLC, naše Hromnice, ktoré sú 2.februára. Trvá do jarnej rovnodennosti. Je to sviatok svetla, nádeje, ožívania zeme a vnášania zámeru do toho, čo chceme v ďalšom roku robiť.

Farba Bohyne Panny - Zorničky je biela. Jej zvieraťom je vlk a labuť a je aj ochrankyňou koní. Jej sviatok sa oslavuje zapaľovaním sviečok a symbolizuje nám prinášanie svetla na Zem. Je cťou, ak Vám mladá deva zapáli od svojej sviečky tú vašu a týmto spôsobom si môžeme Bohyňu Zoru uctiť. V Avalone vládne Bohyňa Bridget, liečiteľka. S Hromnicami sa spája zvyk ťahania mladých diev oblečených v bielom,  v koči po poli, aby bolo pole úrodné, požehnané. Zora sa spája s archetypom trojjedinnej Bohyne, čo priamo súvisí s vnímaním Venuše na oblohe. Zora bola známa ako Ranné zore (Jitřenka), Večernica a Polnočnica.

Patrí jej dozretie nášho života v ženu. Spája sa s ňou naša prvá menštruácia. Prijatie do kruhu žien. Sprevádza ju plachý pohľad srnky a neskrotnosť vlčice. Sprevádza ju svetlo v našej duši, nádej, neochvejná viera v nové začiatky. Inšpirácia. Prebudenie, Bytie v prítomnosti a istý druh ochrany, ktorú nám prináša možno práve nevedomosť prináležiaca k veku.


Predstavujem Vám v krátkosti niekoľko vôní esenciálnych olejov a zmesí Young Living, ktoré som vyberala som zámerom prepojenia sa s touto prekrásnou archetypálnou Bohyňou. Prináša nám nekonečnú inšpiráciu, podobne ako vôňa Inspiration (Inšpirácia). Vôňa inštinktívne prepája vnem nášho nosa s naším lonom a poskytuje nám hlboké ukotvenie toho, čo k nám pripláva na krídlach tejto vône. Tak ako sa prebúdza Panna k životu, k životu ženy, tak nás zasiahne svojou jemnou vôňou esenciálny olej Awaken (Prebudenie). Cítila som ho akoby nás prepájal so svojou inštinktívnou ženskou podstatou, jemne ale dôrazne spájal telo, myseľ a ducha v jedno. Vôňa Live with Passion (Život s Vášňou) ma stiahla do bodu, keď zrazu nemáme predstavu AKO to dokážeme, ale sme odhodlaní žiť svoj život naplno, s vášňou. Táto vôňa priniesla jasnosť a otvorené vnímanie, špeciálne zrakom (okno do duše). Akoby mi sila Panny priniesla odvahu ísť a popasovať sa životom. Voláme to často aj mladíckou nerozvážnosťou. No nie sú to časy, na ktoré máme tie najkrajšie a najúsmevnejšie spomienky? Čo patrí ešte k tomu času mladosti, čistoty a nevinnosti? Ochota žiť v prítomnosti. To, čo sa deje teraz tu a teraz je to, čo je dôležité. Byť prítomná. Takéto hlboké spojenie so svojím centrom a skutočne prítomné vnímanie očami mi priniesla vôňa Present Time (Prítomnosť). Čas mladosti prináša aj istý druh magickosti a ochrany, ktorú má mladosť. Tá ku mne priplávala na krídlach vône Juniper (Jalovec-Borievka). A samozrejme k mladosti žien patrí aj nespútaná zábava, radosť z bytia samotného, kde všetko je fajn. Tú som našla v zmesi esneciálnych olejov s názvom Joy (Radosť). A v neposlednej miere tu má zastúpenie zmes esenciálnych olejov s názvom Nádej (Hope) ale aj jednoduchá no zmysly prebúdzajúca vôňa Orange (Pomaranč).
Ak chcete u seba posilniť archetyp Panny v období hneď po menštruácii, smelo použite niektoré tu spomínané vône a podporte samu seba vo svojej cyklickosti a ženskosti práve týmto spôsobom.