08.04.2017

Oheň - Bohyňa Vesna

ilustratívny obrázok

Vesna je Bohyňou ohňa a jari. Jej príchod oslavujeme ako jarnú rovnodennosť a trvá do sviatku lásky (21.marca do 1.mája) Svetlo stále pribúda. Jej prejavom je divoko rastúca tráva, kvety, žiariace slnko, prebúdzajúca sa príroda. Jej farby sú zelená a žltá. Zvieraťom je zajac, z vtákov je to kukučka a stromom je breza, ktorá rozkvitá ako prvá. Smer, ktorý prináleží Vesne je východ.

Vesna je Bohyňou jari, života a mladosti, zaháňa Morenu (zimu) a prináša teplo, radosť a zeleň na polia i do lesov. Je to mladá a krásna Bohyňa, plná žiary, radosti, spevu a sily ohňa.   Najvýznamnejším sviatkom bolo vynášanie Moreny a jej spálenie v ohni alebo zapálenie a pustenie po rieke. Prináša to veľkú transformačnú silu ohňa, aby spálil choroby, všetko staré a nepotrebné a aby v nás zostalo miesto pre to nové, čo sa v nás počas dlhých zimných mesiacov narodilo. Veľmi výrazným sviatkom je Veľká noc, ktorá vychádza práve z agrárnej mágie a obradov. Symbolika veľkonočných vajec je takisto predkresťanská a v podobe kraslíc bola do kresťanskej Veľkej noci včleňovaná iba postupne. Vajce bolo u starých Slovanov vnímané ako symbol životnej sily, obnovy života.
 Jarné svätenie sa slávilo obradným jarným kúpaním v rieke. To bolo postupne nahrádzané zvykom oblievania vodou. Kúpania sa nezúčastňovali iba dievčatá, ale aj mládenci a muži. Na začiatku jari bolo taktiež máčané a oblievané aj poľnohospodárske náradie. 
Pre sviatky Vesny  je príznačná radosť a veselie, ktoré symbolizovali akoby prebudenie zo zimnej strnulosti. Za hlavný sviatok bohyne Vesny môžeme považovať deň splnu v období jarnej rovnodennosti.
Keďže sa Vesne páčia veci trblietavé a pestré, tak sa ako obeta pre ňu zdobia stromy a studničky farebnými stužkami či zrkadielkami. Rovnako ako všetkým bohom, aj Vesne sa obetoval chlieb, vajcia, syr, mäso a maslo.

Čakala som, že vône, ktoré vyberiem budú ohnivé a rozpútavajúce silu, svetlo, ochotu vykročiť, tvoriť. Veľmi ma prekvapilo, že som vyťahovala vône hlboko čistiace vnútorný priestor tela. Až neskôr som pochopila, že to bolo „správne“. Uvedomila som si silnú čistiacu a transformačnú silu ohňa. A o tom sú vône, ktoré som spolu s Maťkou Fančovičovou pre Vás vybrala.

Ako prvá vôňa, ktorá okamžite zvyšuje vibrácie vnútorného, či vonkajšieho priestoru je vôňa Purification (Očista). Prináša chuť na jarné upratovanie, sviežosť, absolútnu prítomnosť, výrazne čistí pohľad a výrazne lepšie sa mi dýchalo. Zmes Motivation (Motivácia) nám ukazuje, kde hľadáme zdroj tej sily pre svoje konanie, či konám zo srdca, z miesta svojho vnútorného priestoru. Jednodruhový olej Carrot Seed (Mrkva) prináša výbuch sily. Silu semiačka, ktoré nesie v sebe silu celej rastlinky, ktorá vyklíči. Prináša v sebe silu prebudiť sa na nové výzvy. Pôsobí na srdiečko, lono, koreňovú čakru, ukotvuje v priestore. Fennel (Fenykel) aj podľa historických zdrojov nielenže úžasne pôsobí na trávenie, ale aj jemne prehreje celé telo a špeciálne oblasť žalúdka.
En- R-Gee (Energia) pôsobí na tretiu čakru, vracia nám späť moc nad sebou a zohrieva tento vnútorný priestor.
Veľmi silno čistiacou vôňou je zázračná balkánska bylinka Helichrysum (Slamiha, Smil, či po chorvátsky Smilje). Keď som sa s ňou stretla prvýkrát, bola súčasťou krému na modriny, jej názov bol Immortales – nesmrteľná. U mňa jej vôňa pôsobila veľmi silno na hlavu a očistu 7. korunnej čakry a silno čistila z tohto miesta celý čakrový kanál. Čistí krv, pôsobí dobre na kožu a ekzémy rôzneho druhu. Esenciálny olej Immu Power (Sila Imunity) má opäť veľmi silný čistiaci účinok, pôsobí na oči a všetky zmysly, otvára vnímanie a dodáva pocit čistoty (pozor na použitie, je príliš silný!) Zmes olejov Exodus II je opäť veľmi silná kombinácia, ktorá umožňuje nechať za sebou všetko staré, odpája nás od minulosti, dáva energiu k tomu dôležitému kroku, k vykročeniu do neznáma. Pri nacítení sa pomáha rozjasniť priestor okolo duše až k srdiečku. (nevhodné pre deti do 12 rokov!). Cistus (Ruža šáronská) má štipľavo horkastú, zemitú vôňu, ktorá prejde celým čakrálnym systémom a celým fyzickým telom a dotkne sa miesta zranenia. Umožňuje ísť hlboko, hlboko do vlastnej minulosti. Zmes esenciálnych olejov Valor (Odvaha) nám dáva odvahu do kroku, do akcie, do procesu bytia a uvoľňuje kŕče strachu, kdekoľvek sa nachádzajúce na tele, špeciálne pôsobí na brucho.

Prajem úspešné vykročenie v sile Ohňa!