05.05.2017

Milenka - Bohyňa Lada

ilustratívny obrázok

Lada je Bohyňa lásky, archetyp milenka. Jej príchod je oslava lásky medzi Bohom a Bohyňou. Je to spojenie Neba a Zeme. Bohyňa vládne do letného slnovratu (1.mája do 21.júna).Jej farbou je červená. Jej sviatok je stavanie májky, BELTANE. Zvieraťom je holub a kôň. Smer je juhovýchod.

Lada je symbolom všeobjímajúcej lásky a mieru, ktoré sú základom života na zemi. Je bohyňou života, plodnosti, znovuzrodenia a obnovy. Dáva život prírode a robí Zem plodnou. Je stvoriteľkou a opatrovateľkou všetkého živého.

Bohyni Lade je vlastná jemnosť, mäkkosť a poddajnosť, ale aj nestálosť a zmena. Symbolizuje tak porozumenie, chápanie a múdrosť,  schopnosť zosúladiť, či spojiť. Jej meno úzko súvisí so slovami ladný, súlad, ladnosť. Lada je považovaná aj za bohyňu opojenia a veselosti, ale aj sexu a náruživosti. Lada vyháňa svojou silou lásky zlé a temné sily z nášho sveta.

Jej sviatkom je BELTANE, noc z 30.mája na 1.apríla. Zvykom je páliť ohne a aj ísť sa milovať do polí, aby bola požehnaná úroda cez spojenie ženy a muža, čoby spojenie princípu Boha a Bohyne v nás, ľuďoch. U nás sa stavali májky, obrazne spojenie princípu mužského falusu a ženskej jóni. Májky sa zdobili stužkami. Ďalším pekným zvykom sú bozky milencov pod rozkvitnutou čerešňou. Bohyni Lade sa samozrejme aj obetovalo. Jej obetou boli vajíčka, chlieb, kaša, zrno, oplátky, syr, med, mlieko, krúpy, pirohy a olej, ale aj nite, stužky, látky, vlna, koža a riad v podobe misiek, tanierov a pohárov. Bohyňa Lada sa spája aj s mágiou Lásky a každá z nás si môžeme vyrobiť vrecúško Lásky a uložiť ho svojmu milovanému na ochranu pod vankúš.

Nalaďovať sa na vône Bohyne Lady bolo veľmi úžasné, no v niečom aj ťažké. Zistila som, že liečenie lona a ženskej sexuality prichádza cez uznanie a zvedomenie si ženských krívd a zranení v sebe. Niekedy sú to zranenia reálne – traumy z rozchodov, znásilnení, či pôrodov v nemocniciach. Môžu sa v nás aj ozvať zranenia dávno minulé ako pád Chrámu Bohyne, upaľovanie čarodejníc. A tak som skúmanie začala vôňami, ktoré mi prinášali uznanie a zvedomenie týchto zranení. Proces trval dlhšie a ak by ste ho chceli absolvovať, jedná sa o na seba nadväzujúce masáže brucha s použitím olejov Young Living. Jedná sa o oleje Acceptance (Prijatie), SARA (Zneužívanie), Forgiveness (Odpustenie) a Gratitude (Vďačnosť).
Na zapálenie vnútorného ohňa dávania rozpálenia našich túžob môžeme smelo použiť vôňu Light The Fire (Zapáľ oheň). Mne táto vôňa prešla do prepojenia lona a srdiečka cez vôňu Motivation (Motivácia), ktorá nás nádherne prepája s lonom. Je to jeden z mála momentov, kedy voňajúc máme možnosť uvedomiť si, že ženská sexualita je v prvom rade vzťah ženy k sebe samej. Jej vnútorný chrám a vôbec uznanie jeho existencie a neustále čistenie (cez menštruáciu, či cvičením), starostlivosť o seba (meditácia, hýčkanie svojho tela) a uvedomovanie si hlasu svojho lona a jeho Múdrosť, zväčšujú našu vnútornú sexuálnu energiu. Dávajú nám možnosť zažiariť a svietiť naplno v tom, čomu sa rozhodneme venovať svoju plnú pozornosť a energiu. Tento proces môžeme podporiť olejčekom Live with Passion (Ži s vášňou), ktorá prináša silné vzrušenie plynúce z ukotvenia v zemi. Pohladí naše srdiečko, omotá naše zmysly.
A tu nesmie chýbať Jasmín, ku ktorému mám ešte veľmi opatrný vzťah, pretože z jeho sily sa mi skutočne točí hlava. A možno ani sama v sebe ešte neviem ustáť tu silu ženskej energie, ktorú mám. Je omamný a otvára srdiečko. Cistus otvára duchovný rozmer sexuality, to, čomu sa kedysi hovorilo posvätná sexualita a čomu už dnes vlastne nerozumieme. Avalonská kňažka Katinka Soetens sa bude tejto téme venovať na uzavretom cykle seminárov pre kňažky v SR od októbra 2017.
Sensation (Vnímanie) je zmyselná vôňa, ktorá rozvibruje lono a načisto opantá naše zmysly. Oči, uši, čuch, chuť zrazu dostanú dávku niečoho z čoho sa zakrúti hlava a začnete sa uvoľňovať vo vlastnom tele. A stačí si čuchnúť Ylang – Ylang a tak trochu sa stratia aj hranice časopriestoru. Je to hlboko pozitívna vôňa, ktorá nám roztiahne oči a tvár do širokého  úsmevu a ženská jóni sa priam smeje. Nuž toľko toto silné afrodiziakum. Geránium (Pelargónia, muškát) nás zjemní, je to ďaleko jemnejší spôsob spojenia sa s lonom, cez vnímanie vlastnej zmyselnosti nám prináša pokoj a hlboké čistenie vnútra tela. Spriechodňuje cestu pre energiu čistenia. Rose (Ruža) je kráľovnou kvetín a jej mnohorakosť je nemožné obsiahnuť. Silno nás spája so srdiečkom a spočinutie v tejto vôni je pre mňa spojením s vyšším princípom ženstva. Je tu, všadeprítomný a komunikujúci s nami a je takmer jedno, či ho pomenujeme Príroda, Univerzum alebo Bohyňa. Slová sú prejavom obrazotvornosti našej mysle. A možno najľahšie by bolo nehovoriť. Len cez svoje nádherné, zmyselné telo dokázať ctiť tú veľkú silu, ktorá JE mystériom Lásky. Toľko dnes o Bohyni Lade.

Mgr. Zuzana Mališová, www.radost.sk , 4.5.2017