31.07.2017

Bohyňa Matka a Lammas

ilustratívny obrázok

Roda je Bohyňa Matka. Prichádza 1.augusta na dožinky. Tento sviatok sa nazýva aj LAMMAS a je to oslava hojnosti a plnosti. Jej farby sú zlatá, sýtožltá a oranžová . Vládne do 21. septembra. Je tou, ktorá plodí, rodí, vyživuje. Jej zvieratami sú včely a zvieratá, ktoré majú rohy. Jej smerom je juhozápad.

Kvalita tohto archetypu je hojnosť, plodnosť a ako matka nám všetko dáva z čistej lásky, stará sa o svoje dietky. Jej silné stránky sú nezištná starostlivosť, podpora, nepodmienečná láska, bezpečie a prijatie.

S touto Bohyňou som najviac vnútorne spätá, možno preto, že som matkou štyroch chlapcov. Svoju najliečivejšiu cestu k sebe, do Avalonu som zažila počas sviatku  Lammas a sila tejto Bohyne vtedy napĺňala Chrám Bohyne v Glastonbury. Keď som vyberala vône pre Bohyňu Matku, vyberala som tie, ktoré liečia lono a tie, ktoré v sebe obsahujú jemnosť, nežnosť, plnosť, kvality archetypu Matky. A možno pre mnohé a mnohých z Vás voňanie týchto vôní bude rovnakým sebaliečením ako tomu bolo u mňa. Zo srdiečka Vám toto požehnanie prajem.
Elemi – korenistá vôňa, ktorá až zaštípe v nose, otvára nás svetu a povzbudzuje zmysly, pomaličky sa rozpína v našom vnútri, pôsobí na trávenie a dutiny, ktorým dopraje jemné, ale hlboké čistenie. Starostlivá, nežná, vyživujúca energia, upokojuje vzdor, vracia do seba tých, ktorí ulietavajú. Upokojuje a hladká dušu, vracia späť k sebe, čo je u ženy jediné – prepojenie sa so svojím lonom.
Myrha – čo iné ak nie práve táto vôňa? Na prvé čuchnutie trošku ostrá, no keď sa do nej ponoríme, rozvinie sa jej jemná, balzamová vôňa, ktorá nás prepája s lonom a dušou. Spája nás so súcitom, jemnosťou, porozumením, pochopením, všeobjímajúci obraz ženstva ako takého... toho čo bolo, je, aj čo bude.
Hyssop – Yzop – dráždivá, silná vôňa, ktorá ide cez mozog, do tela, pôsobí silne uzemňujúco, dopraje spočinutie v náručí Matky Zeme, Bohyne, Univerza.
TangarineTangerinka - jemná, nežná, priam rozťahuje ústa do úsmevu vychádzajúceho zvnútra, prináša život do maternice, živosť, plnosť.
Ocotea – jemnejšia škoricová vôňa, pomáha pankreasu k tvorbe inzulínu, je vhodná na masáž sleziny, pre tých, čo zajedajú emócie. Vôňa poskytuje bezpečie, pokoj, kľud, pokoru a teplo nášho vnútorného domova. Byť v spojení so sebou je veľká vec.
Aundance – Hojnosť – prináša hojnosť, plodnosť, plnosť, vnútorný úsmev, spokojnosť, šteklenie a motýle v brušku, natretá na srdiečko nás otvára voči svetu, natretá na lono nás ukotví v časopriestore.
Fennel – omotá hlavu, upravuje  trávenie, upokojuje.
Grounding – Uzemnenie – hoci názov by nás ťahal k zaradeniu k vôňam zeme. Veď  je, že aj matky občas potrebujú rýchlo uzemniť, upokojiť, prepojiť a tento olej je na to priam stvorený. Olejček nás odprostí od myšlienok, vyčistí hlavu a zo zúrivej matky sa môže stať kráľovná Matka, šíriaca okolo seba dávajúcu náruč a múdrosť. 
Množstvo esenciálnych olejov vnímame a cítime a rozlišujeme ako príjemné, či nepríjemné v závislosti od fázy nášho menštruačného cyklu. Prosím dodržujte pravidlá pre koncentráciu olejov a vystavovanie sa slnku!!!