24.12.2017

Biblická sada esenciálnych olejov - zdroj poznania

ilustratívny obrázok

Asi v čase oslavy najväčších kresťanských sviatkov nikoho táto téma neprekvapí. Mňa samu však prekvapila, pretože som si ako praktizujúca kňažka nevedela predstaviť, aký prínos by pre mňa tieto oleje mohli mať? Odpoveď po stretnutí s nimi bola jednoduchá: Obrovský.

Vždy som vnímala, že žijeme v Európe, ktorá je viac menej kresťanská a že toto základné nastavenie si v sebe nesieme ako limbický otlačok prostredia, v ktorom rastieme a vyvíjame sa. Dáva nám to istú štruktúru zvykov, ktoré máme v krvi a žiaľ, dosť často tieto pekne povedané „obmedzenia“ nevieme prekročiť. Je to základné nastavenie, ktoré mnohých z nás vedie k presvedčeniam, že musíme trpieť, že za svoje práva musíme bojovať. V skutočnosti to tak nie je – utrpenie a boj nie sú dôsledok kresťanstva ako takého. Utrpenie a boj sú prejavom toho, čo cirkev s kresťanstvom za roky svojho vývoja a túžby po moci spravila. Je to opak, vzniknutý nedostatkom Svetla, nedostatkom Lásky. Dalo by sa povedať, že jedna obeť stačila – Ježišova, my všetci ostatní máme možnosť si vybrať a môžeme sa napriek takémuto „nastaveniu“ zeme v čase nášho žitia rozhodnúť žiť svoju Lásku plne a naplnene.

Mocní sveta mali vždy poznanie o moci a sile esenciálnych olejov, toto poznanie však bolo strážené a utajované. Sprístupniť toto poznanie širokým masám by znamenalo prísť o moc. A cirkev o svoju moc v skutočnosti prísť nechce. Napriek tomu všetkému máme poznanie olejov dostupné, napríklad cez sadu biblických olejov od spoločnosti Young Living.

Galbanum už nie je súčasťou olejov BS, pretože je vzácny a už nedostupný. Bol však súčasťou sady pred pár rokmi, rovnako ako aj Spikenard (Nard). Oba tieto oleje sú už aj v pôvodných zmesiach esenciálnych olejov nahrádzané zvyčajne kombináciou oleja Vetiver a Geránium. Takže oba boli skutočné „poklady“ovoniavania. Keďže Maťka Fančovičová práve tieto dva vzácne oleje má, povenovali sme sa aj im. Poradie vzniklo náhodným výberom, ktorý Vám teraz sprostredkovane prinášam.

Galbanum - jeho horkastá vôňa čistí zrak, dutiny, uši a a silno pôsobí kdesi v strede mozgu, kde sa doslova rozlieva jasné svetlo. Okamžite však zamieri aj do lona a prepája múdrosť mysle s múdrosťou lona a múdrosťou videnia, vhľadov. Galbanum bolo v starom Egypte používané ako vydymovadlo, aj ako posledné pomazanie a a obetina Bohom. Pre mňa osobne to je úplne najsilnejší olej aký poznám. Otvára nás poznaniu, prijímaniu. Pamäťová stopa po oleji ostala cez silný pocit jasnej mysle dlho v mojom tele. Takýto „zážitok“ som ešte nemala so žiadnym olejom.

Aloes – Santál –  je to silno uzemňujúca vôňa, ktorá nás prioritne prepája so srdcom, cez svoju mäkkosť, jemnosť, hebkosť, rozlieva teplo po tele. Je veľmi upokojujúci a stišujúci Zabezpečuje prístup kyslíka do mozgu vďaka vysokému obsahu seskviterpénov. Zvyšuje aj imunitu a je to aj afrodiziakum.

Spikenard – čistí dutiny, oči, znovu olej, ktorý dáva jasnosť pohľadu a poskytuje nám vhľady, čo samo o sebe znamená, že neviem, má silu zvnútra sa zmeniť na „viem“, vedenie. Tento olej napomáha zvládať strach a obavy a vylepšuje aj spánok. Nard je rastlina botanicky príbuzná valeriáne aj týmto svojím účinkom – navodením pocitu hlbokého pokoja. Nastoľuje spokojnosť, stav, keď už nič nie je prekážkou, dodáva silu a cez možnosť vidieť a vedieť dáva odvahu. Asi si viete predstaviť, čo by takéto verejné poznanie narobilo v stredoveku, v dobe upaľovania čarodejníc...

Hyssop – Yzop je olej, ktorý mám rada, no v spojení olejov biblickej sady som pocítila silné striasanie a mihotanie očí. Bolo potrebné pozrieť sa na to, čo ma bolí. Tak som si zodpovedala otázku: Ako to ja vlastne mám s kresťanstvom? A moja vnútorná pravda je, že nevonia mi. Na základe všetkých skúseností, ktoré mám s ľuďmi ako žijú tú vieru teraz, uprednostňujem dávnejšie formy poznania. To je však môj osobný názor a poslanie mojej duše tu na zemi, prinášať inú hĺbku ľuďom, s ktorými pracujem ako kňažka, na sedeniach odblokovania stresu alebo prostredníctvom rituálnej práce. Vedie ma to k poznaniu ctiť pravdu každej Bytosti a som za to vďačná, hoci žiť to v bežnom živote mi občas spôsobuje problémy. Toľko malá osobná vsuvka. Po tomto očistení sa som pocítila silnú ochrannú funkciu tejto vône, ide cez prvú čakru a dáva istotu tomu, čo som, čo prakticky možno využiť na spojenie sa so sebou, vymedzenie svojich hraníc. Táto vôňa silno centruje energiu, vracia späť do tela a stimuluje mozog, oživuje, čo je asi spôsobené tým, že Yzop zvyšuje krvný tlak.

Cedarwood – Cédrové drevo . Tento olej by skutočne nemal chýbať ani v jednej domácnosti. Predstava obrovského stromu dáva pocit bezpečia. Tak ako bezpečná náruč matky. Upravuje funkcie mozgu, centruje CNS, je vhodný pri ADHD a pod. Olejček prináša okamžitú harmonizáciu. Ja si ho rada aplikujem na obličky, no mnohých možno viac pritiahne natretie spodku končatín.

Myrtle – Myrta harmonizuje štítnu žľazu, prináša čistotu, jasnosť, ľahkosť, povznesenie, bezproblémový stav Bytia. Ako Maťka povedala: „Tanec v bielych ľahunkých čipkách...“

Onycha – Benzoe je zemitejšia vôňa a po divokosti myrty nás pekne uzemní a prinesie nás do energie zrelej Bytosti, ktorá „vie“ a z úrovne úplnosti poskytuje iným svoje vhľady, múdrosť. Vôňa je teplá, postará sa o dušu, vytvára stav eufórie, pozdvihuje náladu. Je to silná antidepresívna vôňa. Je to jeden z olejov svätého pomazania. Uvoľňuje hlavu, špeciálne v oblasti bodov spojených s panvou (napr. body používané v metamorfnej technike)

Frankincense – Kadidlo prináša zemitú vôňu živice, úľavu na duši. Pri jej dýchaní mi prišlo, že každý máme v sebe kúsok Boha, či Bohyne, je to bod v sebe, priestor, v ktorom sa spájame s touto silou bez ohľadu na to, aké náboženstvo ctíme. Kadidlo nás bezpečne púšťa práve do tohto priestoru. Je to veľký dar.

Rose of the Sharon – Cistus – Ruža šáronská nás uvedie do ešte hlbšieho a dôkladnejšieho stavu čistenia tela, mysle a ducha. To, čo sme doteraz nevnímali ako potrebu čistiť sa pýta byť videné a uznané. Potom to cez túto vôňu dokážeme ľahko prepustiť. Ruža šáronská to jemne, citlivo, ale aj dokonale uvoľňuje. Napätie a tlaky vonkajšieho sveta pominú, ostáva čisté spojenie so sebou, svojou dušou, svojím volaním. Prítomnosť. Láskavosť.

Myrha – srdce, spojenie so zdrojom čistej ženskosti, pravdy, múdrosti lona, ženského úprimného smiechu a poznania, ktoré sa v tejto dobe dostáva do popredia vďaka práci žien, ktoré vstúpili do svojich zranení a preliečili ich. A svoju múdrosť odovzdávajú ďalej cez žitie seba vo svojej plnej sile.

Cassia – druh škorice. Jej energia je uvoľňujúca, prehrievajúca, energetizujúca. Zahrieva obličky a uvoľňuje strachy v nich uložené. Tie, ktoré nám nedovoľujú sa prepojiť so svojou schopnosťou žiť seba naplno, bez ohľadu na pohlavie, s ohľadom na svoje Bytie.

Cypress – Cypriš - Bodka. Táto vôňa je naozaj bodkou v našom voňavom procese. Prepája nás so svetom mŕtvych duší, umožňuje nám prepojenie s tým, čo nevidíme. Keď sme vnímaví, vieme ísť za pomyselnú hranicu reálneho sveta. A potom nám to prináša otázku: Čo je vlastne realita? A moja súkromná odpoveď  je, všetko, čo sme ochotní cítiť, vnímať a prijímať. Cypriš nám dáva pohľad, ktorým vidíme „za“, umožnuje nám vidieť pravdu a počuť pravdu za každým príbehom. Nič nekončí, len sa nám otvárajú iné vrstvy vnemov, ďalší bod na špirále poznania. Umožňuje nám to vidieť seba aj iných s láskou a porozumením a vierou, že každý koná tak ako najlepšie vie z úrovne svojho poznania.

Ďakujem za zážitok stretnutia sa s biblickými olejmi, za naladenie a silu svojho hlasu v tomto svete.

Tento článok vznikol 20.12.2017 v spolupráci s Maťkou Fančovičovou, ktorej ďakujem za jej prítomnosť a vhľady.