21.01.2018

Aromaterapia v spojení s odblokovaním stresu

Odblokovaniu stresu prostredníctvom metódy 3 v 1 sa venujem asi 13 rokov. Spočiatku som pracovala iba s priateľmi a svojimi deťmi a až nedávno sa k tomu pripojila práca s vôňami, esenciálnymi olejmi, ktoré vnímam ako skvelých pomocníkov na udržanie si novej voľby správania sa a cítenia. Teda na to, aby sme po odblokovaní stresu „nespadli“ znovu do toho istého modelu fungovania. Prečo? Pretože mnohí vieme, ako by sme sa chceli cítiť, no často nevieme ako to máme urobiť. Zvyčajne spadneme do modelu obviňovania niekoho iného, že on môže za to, že sa cítime zle, že on/ona nás stresuje.

Čo je stresová reakcia?
Nával emócií, alebo naopak úplné stuhnutie, stav akoby vo Vašom vnútri niečo kričalo, ale aj únava, či apatia alebo odpojenie sa od tela prejavujúce sa najmä zanedbávaním svojich potrieb. U detí to môže byť, že sa pocikajú (napr. zo strachu) alebo zabúdajú jesť, či piť a nevnímajú pocity chladu, či nepohody. Svaly reagujú na stres oslabením. Každý poznáme, keď počujeme niečo zlé, ako sa nám podlomia kolená a musíme si sadnúť. často nás nestresuje to, čo sa deje, ale naše vlastné myšlienky a pocity v súvislosti s tým, čo sa deje. A práve tým rozdielom medzi tým, čo sa deje a tým, čo si o tom myslíme a ako sa cítime sa zaoberá odblokovanie stresu. Cieľom je uvoľniť stres, napätie, telesné bloky (zajakávanie, pocikávanie, neprimerané emocionálne vyjadrovanie sa, zanedbávanie svojich potrieb, rôzne formy dyslexií a pod.) a nájsť to ako sa chcem cítiť a ako sa vedome chcem  pri podobnej situácii v budúcnosti cítiť, správať, konať.

Ako prebieha odblok?
Odblok je vlastne rozpúšťanie stresovej reakcie, nech už je akákoľvek. Robíme tak cez vlastné uvedomenie a rôzne korekcie, čo sú jednoduché nápravne cvičenia vychádzajúce z kineziológie, konceptu 3v1, Práce od Katie Byron, ale aj vizualizácie, či dychové cvičenia. Veľmi rada používam aj spôsoby ako obísť našu myseľ/hlavu a to prostredníctvom vhľadov z rodinných konštelácií. Na odblok príde klient a spolu cez svalový test na rukách, čo je bezbolestné dotýkanie sa rúk, testujeme mieru stresu. Hovoríme o probléme, hľadáme klientovo prianie, definujeme, čo chce na sebe zmeniť. Už len toto je pre mnohých ľudí náročné, pretože mnohí vidia, že to sú tí druhí, ktorí spôsobujú ich problém. Vnímajú takzvané zrkadlenie. Čo však mnohí v živote robíme je, že čistíme obraz v zrkadle a nie zdroj tohto odrazu, teda seba. Takže prvým krokom je ochota prijať zodpovednosť za seba. Keď viacerými krokmi a postupmi odstránime napätie a obnovíme pozitívnu motiváciu cítiť sa inak, prichádza to najťažšie – odchod domov a ochota, pocit nájsť v sebe to nové, ako sa chcem cítiť, ako sa chcem správať, keď príde to, čo nás stresuje, tzv. stresor. A on príde, pretože v živote nám chodia skúšky. Či naozaj chceme urobiť niečo ináč ako sme boli zvyknutí doteraz.

Úloha aromaterapie
Na upevnenie pozitívnej zmeny, ktorá sa udeje na odbloku, je potreba zhruba jeden lunárny cyklus na to, aby sme boli schopní začleniť našu pozitívnu voľbu do svojho života a správania sa. A práve tu nám môže výrazne pomôcť aromaterapia. Keď sú na odbloku deti, tie si zvyčajne sami vyberú z kufríka tú svoju vôňu a dosť často sa bez nej nechcú pohnúť domov. Túto možnosť prenechávam aj dospelým, alebo opäť svalovým testom vytestujem, ktorý olej je vhodné použiť. Je samozrejme dôležité dbať na použitie olejčeka a jeho dávkovanie. Mnohé oleje sú natoľko silné, že je možné ich používať iba zriedené na telo alebo do difúzera. A samozrejme je potreba vyvarovať sa kontaktu s očami a sliznicami.
Na našom trhu je množstvo dodávateľov olejov, mnohé aromaterapeutické cesty. Oleje sa rôznia v cenách, v koncentrácii aj v spôsobe pôsobenia. Kým niektoré sú výborné do vydymovadiel, iné robia s fyzickými problémami a iné silno pôsobia na mentálne a psychické schopnosti. Asi platí, že najlepšie vyskúšať, ovoňať. Mnohým ženám funguje aj intuícia, chytia niečo do ruky a vedia, cítia, či to potrebujú. Skutočne odporúčam ovoňať a nacítiť a podľa toho sa rozhodovať. Ja som si tak vybrala oleje, s ktorými pracujem a som spokojná.

Príklad z praxe
Nedávno prišiel na odblokovanie stresu veľmi vnímavý 7-ročný chlapček s maminkou. Maminka sa pred tromi rokmi rozišla s jeho biologickým otcom a odvtedy žije v harmonickom zväzku s novým manželom a ich spoločným synom. Boli úžasní, milí, pokojní. Pracovali sme na strese z odchodov otčima na služobné cesty. Chlapček chytal stavy paniky a nechcel ho nikdy nikam pustiť. Testovali sme svaly. Vyšlo nám, že v prítomnosti otčima sa chlapček cítil chránený a v bezpečí, bez neho nemilovaný. Príčina problému siahala do ranného detstva. Chlapček bol veľmi citlivý a vnímavý a krabičku s olejmi objavil sám. Hneď si začal vyberať a ovoniavať. Vybral si olejček Thieves, čo znamená Zlodejíčkovia. Dosť ma prekvapila táto voľba, lebo chlapčekov problém nevyzeral na prvý pohľad tak závažne. Potom sme však pokračovali odblokom s maminkou, aby aj ona prečistila stres z obdobia vzniku chlapcovho problému. V jej živote sa totiž v tom čase objavili prvé problémy s bývalým partnerom. V momente ako sme pracovali na tomto, bolo mi jasné, pred kým a čím sa chlapček potrebuje chrániť. Nie na úrovni fyzickej. Ale ako dieťa, a ako citlivé dieťa, vníma citlivo stav svojho biologického ocka, ktorý nebol najlepší. Maminka mu v procese odblokovania veľmi silno pomohla tým, že bývalému partnerovi, napriek tomu, čo sa medzi nimi stalo prejavila úctu a prijatie. Až tento akt, jej energeticky pomohol dostať sa viac do seba a oddeliť jeho emócie, ktoré k sebe aj k synovi púšťala posudzovaním bývalého partnera. Kým sme pracovali s maminkou chlapček nás nechal samé, hral sa v záhradke. Keď sa však chystali odísť, pripomenul, že nesmú zabudnúť na olejček, že ho potrebuje. Bol to veľmi krásny moment. Súčasný otecko súhlasil. A ja som videla obraz ako jeden muž láskavo preberá od iného muža starostlivosť o dieťa ako vzácny a cenný dar. Tento nový ocko to spravil veľmi pekne a láskavo, s úctou k mužovi, vďaka ktorému sa môže starať o tak krásneho syna.