Od leta roku 2012 som sa inšpirovala seriálom Zelená lekáreň a skúšam výrobu rôznych krémov. Najskôr som skúšala výrobu z olivového oleja, ale tieto krémy boli ťažké, horšie sa vpíjali do pokožky. Druhý rok som olivový olej miešala so slnečnicovým olejov, čo ponúklo lepšiu vstrebateľnosť. No a minulý rok som krémy obohatila o vynikajúcu hydratačnú zložku - kokosový olej. Skúšala som rôzne kombinácie olejov, aj jednodruhové krémy, no trojkombinácia olejov u mňa vyhrala.
Tento rok (2015) som prvý krát vyskúšala zašľahávanie vody do krému, čo mu dá pravdepodobne kratšiu trvanlivosť, ale skutočný krémový, majonézový vzhľad a ľahkosť. Recept pochádza z www.badatel.net a je upravený. Pokožka je po kréme (MaKoRuK) vláčna. Olejové krémy vydržia v chladničke aj dva roky, no odporúčam spotrebovať do 1 roka. Krém s vodou by mal mať polročnú trvanlivosť. Krémy zvyčajne dávkujem do 35ml pohárikov a držím ich v chladničke. Oleje, ktoré používam na výrobu sú bežne dostupné v obchodoch a lekárňach. Bylinky a ruže sú pestované na Liptove.

Moja zásada je asi takáto: "Nič, čo nemôžeš zjesť nedávaj na kožu a držím sa jej aj pri výrobe domácej drogérie."

Moje názory a postrehy na tému drogérie kupovanej v obchodoch a lekárňach nájdete v tomto článku - Éčka alebo na čo naletíme pri kúpe kozmetiky

Porobnejšie informácie o vlastnostiach produktov, ktoré kupujem a používam na výrobu domácej kozmetiky nájdete tu - Zložky krémov, ktoré používam na výrobu

Táto stránka slúži na informáciu pre tých, ktorí by radi začali s výrobou kozmetiky pre vlastnú spotrebu a na vlastnú zodpovednosť. Chápte ju prosím ako inšpiráciu, nie návod.

Jelení loj s kokosovým olejom na pery - JeKo na pery

Jelení loj s kokosovým olejom na pery obsahuje SKUTOČNÝ jelení loj, zatiaľčo pomády s týmto názvom v sebe nemajú ani gram jelenieho loja. Pomáda je biela a príjemne vláčna.

Jelení loj s kostihojom a chili - JeKoCh

Jelení loj je prirozený tuk pre pokožku a výborný nosič liečivého kostihoja a prehrievajúceho chili. Vonia po loji. Vhodný na boľavý chrbát, či kríže, ale aj unavené svaly.

Levanduľová bomba do vane - LeBo

Šumivá rozpustná tableta do vane rozvonia kúpeľňu a premastí pokožku olivovým olejom. Deti túto zábavku (pod dohľadom rodiča) milujú.

Mandľovo-kokosový krém MaKoK

Krém je ľahký a vláčny. Vonia po kokosovom oleji. Údajne omladzuje pokožku. Pôvodný recept (bez kokosového oleja) je vraj 2000 rokov starý.

Nechtíkový krém - NeK

Vynikajúci krém na popáleniny a odreniny. Vonia po citrónovej silici, ktorá je zároveň výborný konzervant. V chladničke vydrží 1-2 roky.

Medovkovo-nechtíkový krém - MeNeK

Vhodný na pery, ľahšie defekty kože ako zapareniny, odreniny, ľahšie popáleniny. Výborný na herpes. Vonia po citrónovej silici.

Medovkový krém - MeK

Krém pomáha pri šupinatení a začervenaní kože, najmä na tvári. Vonia po citrónovej silici.